ADHD ili poremećaj pažnje i hiperaktivnosti je poremećaj koji godinama prolazi nezapaženo i može se pojaviti u bilo kojoj dobi života. Unatoč činjenici da je često prisutna među djecom, može zahvatiti i odrasle.
ADHD poremećaj kod odrasle osobe može biti izražen na više načina i time uvelike ometa funkcioniranje i život pojedinca, na gotovo svim područjima – utječe na privatni dio života, ali i na radno okruženje i radne sposobnosti osobe. Ako je poremećaj prisutan u našem životnom okruženju, važno je biti dobro informiran o njemu. Ne osuđujemo preuranjeno i savjetujemo se sa stručnjacima.
Što je ADHD poremećaj i kako utječe na odrasle?
ADHD je akronim za "Attention Deficit Hyperactivity Disorder" što znači poremećaj pažnje i hiperaktivnosti - neurobiološki poremećaj koji se očituje problemima pažnje, hiperaktivnošću i impulzivnošću.
ADHD je poremećaj koji svojom prisutnošću može pojedincu predstavljati brojne izazove s kojima se suočava u svim područjima svog života, jer utječe na osobni život i međuljudske odnose, kao i na radnu okolinu pojedinca i učinkovitost rada.
Važno: ADHD je poremećaj čiju dijagnozu može postaviti samo kvalificirani stručnjak, stoga u slučaju sumnje ili uvijek potrebno posjetiti osobnog liječnika, psihologa, terapeuta ili kvalificiranog stručnjaka.
Simptomi kod odraslih
Odrasle osobe s dijagnosticiranim ADHD poremećajem karakteriziraju simptomi koji mogu ometati život pojedinca na mnogim područjima, ali točne simptome može prepoznati i dijagnosticirati samo stručnjak.
Opći, dobro poznati simptomi ADHD-a kod odraslih su:
Simptomi pomanjkanja pozornosti
Simptomi ADHD-a kod odraslih uključuju simptome poremećaja pažnje, koji se mogu sastojati od sljedećih izazova s kojima se pojedinac suočava:
Problemi s koncentracijom i pažnjom
ADHD se može izraziti kao problemi s koncentracijom ili nedostatak koncentracije i smanjena pažnja, što pojedincu može otežati rad, praćenje uputa ili fokusiranje na jedan zadatak.
Stalno gubljenje stvari
ADHD se može izraziti i kao gubljenje stvari i loša organizacija, jer održavanje reda i organiziranosti može biti izazov za pojedinca.
Hiperaktivnost
Simptomi hiperaktivnosti kod ADHD-a mogu se izraziti kao nekoliko različitih izazova s kojima se pojedinac suočava:
Nemir i nemirno ponašanje
Simptom hiperaktivnosti kod ADHD-a može se izraziti i kao nemir i nemirno ponašanje, koje otežava pojedincu da se smiri.
Učestalo pričanje
Simptom hiperaktivnosti ADHD se također može izraziti kao brzo ili previše pričanja i također i pričanje bez sadržaja.
Problem mirnog sjedenje
Simptom hiperaktivnosti ADHD-a se može izraziti kao poteškoče pri sjedenju, jer pojedinac ima poteškoća u dugom sjedenju na jednom mjestu, stalnom kretanju i ustajanju.
Impulzivnost
Simptom impulzivnosti kod ADHD-a može se odraziti na pojedinca kao nekoliko sljedećih izazova s kojima se pojedinac suočava:
Brzo donošenje odluka:
Impulzivne osobe često mogu donositi odluke bez razmišljanja ili razmatranja o mogućim posljedicama svojih postupaka.
Nekontrolirane reakcije:
Osobe s impulzivnim simptomom ADHD-a mogu imati poteškoća u kontroliranju svojih impulsa i reakcija.
Rizično ponašanje:
Simptomi impulzivnosti mogu se također odrazati kao rizično ponašanje poput brze vožnje, opasnih sportskih aktivnosti ili sličnih rizičnih aktivnosti.
Utjecaj simptoma na svakodnevni život
Simptomi poremećaja pažnje i hiperaktivnosti ili ADHD uvelike utječe na život pojedinca i njegovih bližnjih. Poremećaj utječe na funkcioniranje pojedinca u praktički svim područjima života - kako u privatnom životu tako i na poslu, stoga je izuzetno važno ostati strpljiv i dobro informiran o poremečajima u našem okruženju.
Ako već živimo u prisutnosti poremećaja ili sumnjamo na njega, preporučljivo je posjetiti liječnika ili nastavak posjeta terapeutu koji uvijek može dati najbolje savjete.
VAŽNO:
Simptomi s kojima se ADHD može izraziti mogu varirati od osobe do osobe, stručno mišljenje, analizu i dijagnozu može dati samo iskusno stručno osoblje.
Opći problemi odn izazovi s kojima se mogu suočiti pojedinci s dijagnosticiranim ADHD-om mogu uključivati:
Izazovi na radnom mjestu
U većini slučajeva ADHD utječe na akademski uspjeh i područje rada, kao što utječe i na sposobnosti pojedinca koje su prijeko potrebne za razvoj dobrih radnih vrlina i natjecateljskih rezultata koji su uvijek poželjni za svakog kandidata koji studira, traži posao ili je već zaposlen..
ADHD tako snažno utječe na sposobnost pojedinca da se usredotoči, slijedi upute, koncentraciju i organiziranost, koji su ključni za postizanje dobrih rezultata i mogu predstavljati rizik pri obavljanju posla ili postaviti ciljeve i radne zadatke.
Važno je da su o poremečaju obaviješteni i ljudi koji su blisko uključeni u akademsko ili radno okruženje pojedinca – tj. rade s njim i/ili mu zadaju zadatke, jer zajedničkim naporom mogu uspješno i brže prevladati potencijalne izazove i prepreke koje predstavlja ADHD poremećaj.
Izazovi društvene interakcije
ADHD poremećaj može značajno utjecati i na socijalne interakcije pojedinca, jer ograničava sposobnosti bitne za zdravu i neometanu komunikaciju, što je jedan od glavnih uvjeta za uspostavljanje i razvoj bilo kakvih društvenih odnosa. Individualna odstupanja također će se vidjeti u sposobnosti upravljanja emocijama,što može dovesti do brzih promjena raspoloženja ili neprikladnog izražavanja emocija čak i u najkritičnijim situacijama.
ADHD poremećaj može utjecati na već postojeći društveni život pojedinca i ograničiti mogućnosti za razvoj novih, stoga je važno dobro se informirati o ADHD poremećaju i upoznati njegovu moguću prisutnost jer samo tako možemo ponuditi podršku i razumijevanje koje treba osoba s ADHD-om. Međutim, ako se podršku svojih najbližih i slijediti savjete ili terapije koje vam je propisao odgovarajuči terapevt.
Ovdje su neke od najčeščih problema s kojima se osobe s ovim poremećajem često suočavaju u društvenim situacijama:
Moguć utjecaj na odnose s rodbinom i prijateljima
ADHD može značajno utjecati na socijalne interakcije pojedinca jer otežava komunikaciju i izražavanje emocija, pa će težinu ADHD poremećaja prvenstveno osjetiti rodbina i prijatelji. Ako smo u ovakvom odnosu s osobom koja ima ADHD, važno je što prije se informirati o poremećaju i ostati strpljiv jer se osoba s ADHD-om ne suočava s izazovima svojom voljom. Znanjem i suosjećanjem moći ćemo i sami pridonijeti odnosu, no važno je o prisutnosti ADHD poremećaja u našim životima razgovarati sa zdravstvenim radnikom.
VAŽNO:
Simptomi s kojima se ADHD može izraziti mogu varirati od osobe do osobe, stručno mišljenje, analizu i dijagnozu može dati samo iskusno stručno osoblje.
Utjecaj ADHD-a na odnose s rodbinom i prijateljima može se manifestirati kao:
Nedostatak pažnje i razumijevanja
Simptomi ADHD-a mogu otežati pojedincu s ADHD-om da se usredotoči na druge ili da im ne posveti dovoljno pažnje.
Impulzivnost i konflikti
Osoba s ADHD-om sklona je impulzivnosti, što može dovesti do nepromišljenih postupaka ili riječi koje mogu dovesti do konfliktnih situacija i nesuglasica u vezi.
Stalno traženje stimulacije
Pojedinci s hiperaktivnošću mogu se stalno kretati ili tražiti stimulaciju, što može utjecati na sposobnost uspostavljanja i održavanja mirnih i intimnih odnosa.
Problemi s emocionalnom kontrolom
Pojedinci s ADHD-om mogu imati poteškoća u upravljanju svojim emocijama, što može dovesti do neprikladnih ispada ili promjena raspoloženja.
Nepoštivanje obveza
Simptomi neorganiziranosti i problemi s upravljanjem vremenom mogu dovesti do problema s organizacijom, što može otežati ispunjavanje obveza prema rodbini ili prijateljima.
Potreba za prilagodbom:
Osobe s ADHD-om često trebaju prilagođene strategije za komunikaciju, organizaciju i planiranje. Takvi odnosi mogu zahtijevati više vremena, više pažnje i razumijevanja od strane rodbine i prijatelja.
Zaključak
ADHD poremećaj kod odraslih može biti veliki izazov za pojedince, koji će utjecati na naš osobni život, naše odnose, kao i na naše ciljeve u karijeri, ambicije, radno okruženje ili studijski život. Važno je dobro upoznati i informirati se o poremećaju, posavjetovati se sa stručnjakom i pridržavati se njegovih uputa i savjeta. S tim znanjem tako možemo dobiti alate za razumijevanje, lakše se nositi s poremećajem i uživati u našim odnosima unatoč izazovima, te pružiti podršku i osjećaj prihvaćenosti osobama koje se bore s poremećajem.
Sadržaj pregledao: Samo Stadler, dr. sc. med., specijalist hitne medicine
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.