Kopriva (Kopriva dioica L.) poznata je i raširena ljekovita biljka koja se već stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini, jer su je već stari Grci i Rimljani koristili za ublažavanje mnogih tegoba njezinim listovima.
Unatoč obrambenom mehanizmu biljke, njezina je upotreba i danas popularna jer donosi mnoge zdravstvene dobrobiti zato se tinkture, čajevi i dodaci prehrani s ekstraktima iz nje odabiru od strane mnogih osoba, koje žele detoksikaciju tijela ili se suočavaju s urološkim problemima i problemima s prostatom.
U današnjem članku za vas smo odabrali sve važne informacije o koprivi, što je, gdje je pronaći i koja ljekovita svojstva ima.
Dobrodošli na čitanje!
Što je kopriva
Kopriva je visoka, višegodišnja biljka koja pripada obitelji Urticaceae. Poznajemo veliku koprivu (Urtica dioica L.) i malu koprivu (Urtica urens L.), no one se međusobno odvajaju prema konačnoj visini rasta.
Biljka je poznata po svom bogatom sadržaju ljekovitih spojeva koji mogu donijeti brojne dobrobiti našem zdravlju.
Stanište
Biljka je rasprostranjena diljem Europe, Sjeverne Amerike i Afrike te Azije. Najbolje uspijeva na vlažnom tlu na livadama, u šumama uz puteve i rijeke.
Morfologija odn opis biljke
Korenine
Urtica dioica ima opsežan i snažan korijenski sustav, s vlaknastim bijelim korijenima koji također stvaraju podzemne izdanke, kojima se biljka vegetativno razmnožava i tako brzo zarasta u nove površine.
Stablo
Je uspravno i može doseći visinu od 1-2 metra, posut finim dlačicama, koje u dodiru s kožom ispuštaju iritantne tvari poput histamina, acetilkolina, serotonina i mravlje kiseline, što može izazvati peckanje i upalu na koži.
Histamin
To je organski spoj koji služi koprivama kao obrambeni mehanizam biljke i jedna je od glavnih kemijskih tvari koje posjeduje.
Također je prisutan u raznim namirnicama kao što su sir, vino itd. i može, kod osoba s intolerancijom, uzrokovati simptome slične alergijskim reakcijama.
Također se koristi u medicini i važna je komponenta testova za određivanje alergijskih reakcija.
Acetilholin
Je spoj koji služi koprivi kao obrambeni mehanizam jer u dodiru s kožom izaziva kontrakcije glatke muskulature i povećanu propusnost kapilara što dovodi do crvenila, svrbeža i upale odnosno simptoma tipičnih za kontakt s koprivom.
Kao jedan od glavnih neurotransmitera nalazi se i u ljudskom tijelu te omogućuje važan prijenos živčanih impulsa koji pokreću kontrakcije mišića, a također utječe na kognitivne funkcije poput pamćenja i koncentracije.
Dio je mnogih studija koje ispituju njegovu ulogu u bolestima poput demencije, Parkinsonove bolesti, depresije i shizofrenije.
Serotonin
Služi kao obrambeni mehanizam biljke te u dodiru uzrokuje širenje krvnih žila (vazodilataciju) i povećanu propusnost kapilara što izaziva oticanje, crvenilo i svrbež.
Također je poznat kao neurotransmiter ljudskog središnjeg živčanog sustava koji je uključen u regulaciju raspoloženja, sna, apetita i boli.
U medicini je funkcija i upotreba serotonina uglavnom usmjerena na područje psihijatrijskih i neuroloških poremećaja.
Mravlja kiselina
Mravlja kiselina služi i u svrhu obrane biljke od biljojeda, čime osigurava njezino očuvanje i daljnji rast, a nalazi se i u otrovu insekata poput mrava i pčela.
U istraživačkom području medicine koristi se kao konzervans, antibakterijsko sredstvo ili reducent u raznim kemijskim procesima.
Listi
Listovi su vrlo osebujni; zelene su boje i srcolikog oblika, nazubljenih rubova. Listovi su također prekriveni finim dlačicama i mogu biti dugi 3-15 cm i široki 2-8 cm ili ovisno o uvjetima uzgoja.
Ciklus rasta
Kao trajnica, živi i raste dugi niz godina, a uz odgovarajuće uvjete uzgoja može preživjeti nekoliko sezona i svake godine razviti nove izdanke i cvjetove. Prilagođena je rastu u različitim okruženjima i ograničenim uvjetima, zbog čega je rasprostranjena i uspješna biljka.
Njezina rast obilježena je različitim ciklusima, koji predstavljaju različite faze njezinog razvoja, a to su:
- klijanje
- rast i razvoj
- cvjetanje i sazrijevanje sjemena
Klijanje
Životni ciklus biljke počinje u proljeće, kada se klijavo sjeme ispusti na plodno, primjereno vlažno tlo, a uz dovoljnu količinu svjetla i dovoljnu vlažnost tla sjeme uspješno proklija u mladu biljku.
Rast in razvoj
Mladi izdanci počinju rasti i brzo razvijaju karakteristične srcolike, nazubljene listove s oštrim dlačicama. Za samo nekoliko mjeseci biljka dostiže svoju punu visinu (cca 1-2 m) i razvija snažan, raširen korijenski sustav, koji iz tla crpi sva potrebna hranjiva za rast.
Cvjetanje
biljka cvate od lipnja do rujna, a cvjetovi se razvijaju u cvatovima i dvodomni su odn odvojeni po spolu, što znači da su muški i ženski cvjetovi na odvojenim biljkama.
Cvjetovi su mali i zelene boje, a oprašuje ih vjetar koji raznosi pelud između pojedinih biljaka.
Sazrijevanje sjemena
Nakon oprašivanja, ženski cvjetovi se razvijaju u sjemenke koje počinju sazrijevati krajem ljeta. One su male i lagane i putuju do novih staništa uz povjetarac.
Ljekoviti spojevi biljke
Kopriva (Urtica dioica) poznata je po bogatom sadržaju raznih ljekovitih spojeva koji pridonose mnogim zdravstvenim dobrobitima, a to su:
Flavonoidi
Oni su aktivni spojevi biljnog podrijetla koji djeluju kao snažni antioksidansi koji štite stanice od oksidativnog stresa ili protiv oštećenja stanica i značajno doprinose smanjenju upala u tijelu, jačaju imunološki sustav i podržavaju opće zdravlje.
Kopriva uglavnom sadrži flavonoide koji se nazivaju:
- kemferol
Inhibira enzime i molekule uključene u upalne procese, čime doprinosi ublažavanju bolesti poput artritisa, infekcija mokraćnog sustava i drugih stanja povezanih s upalama. - kvercetin
Djeluje kao snažan antioksidans koji štiti stanice od oksidativnog stresa i pomaže u smanjenju rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti i raka. - rutinski
jača stijenke krvnih žila, poboljšava njihovu elastičnost i prokrvljenost, pa se koristi i u liječenju proširenih vena, hemoroida i problema venske cirkulacije.
Klorofil
Poznata je kao biljni pigment biljaka, pridonosi njihovoj zelenoj boji, ali pridonosi i detoksikacijskom djelovanju koprive jer pomaže u pročišćavanju krvi i eliminaciji otrovnih tvari iz tijela.
Minerali
Kopriva sadrži brojne minerale koji su našem tijelu prijeko potrebni za pravilan rad mišića i živčanog sustava te zdravlje i jačanje kostiju.
Minerali koje sadrži:
- Željezo
je ključni mineral važan za stvaranje hemoglobina i transport kisika kroz tijelo. - Magnezij
važan je za proizvodnju energije, pravilan rad mišića, zdravlje kostiju i regulaciju krvnog tlaka. - Kalcij
Neophodan je za zdrave kosti i zube te ima ključnu ulogu u normalnom funkcioniranju srca, mišića i živaca. - Kalij
J neophodan je za normalan rad srca, mišića i živčanog sustava. - Silicij
Važan je za zdravlje kože, kose, noktiju, kostiju i vezivnog tkiva te doprinosi njihovoj strukturnoj čvrstoći.
Aminokisline
Aminokiseline su građevni blokovi proteina i bitne su za rast, popravak i održavanje tjelesnih tkiva.
U koprivi se može naći:
- Histidin
To je esencijalna aminokiselina, važna za rast djece i održavanje općeg zdravlja odraslih. Važan je i u stvaranju histamina koji je ključan za alergijske reakcije i pravilan imunološki odgovor. - Lizin
Jje esencijalna aminokiselina koja pomaže u apsorpciji kalcija, sintezi kolagena i proizvodnji raznih hormona i enzima. - Levcin, izolevcin u valinu
so lančane aminokiseline, koje imaju važnu ulogu u oporavku i rastu mišića, smanjuju njihov umor i potiču oporavak. - Alanin, arginin i glutaminska kiselina
so aminokiseline koje podržavaju energetski metabolizam i zdravu funkciju živčanog sustava.
Vitamin C
Djeluje kao antioksidans, štiti stanice od oksidativnog stresa, jača imunološki sustav, potiče zacjeljivanje rana i poboljšava apsorpciju željeza.
Serotonin
Ima važnu ulogu u regulaciji raspoloženja i sna.
Učinci na zdravlje
Zbog svog bogatog sastava i visokog udjela flavonoida, minerala i aminokiselina, kopriva može biti bogat izvor spojeva koji imaju snažna protuupalna, antioksidativna, diuretička i analgetska svojstva, a svojim djelovanjem mogu nam pomoći u upravljanju širokim spektrom zdravstvenih problema. problema, poput liječenja alergija, problema s mokrenjem i bolesti zglobova.
- Detoksikacija tijela
Ima diuretička svojstva, što znači da potiče izbacivanje viška vode iz organizma i pomaže u čišćenju bubrega.
- Utjecaj na krvni tlak
Može pomoći u regulaciji krvnog tlaka.
- Potpornost u upalnim stanjima
Može pomoći u ublažavanju simptoma raznih upalnih stanja.
- Zdravlje kože
Umože se koristiti i za lokalno liječenje kože ili ekcem, osip i svrbež.
- Potpora kod bolesti mokraćnog sustava
Tradicionalno je poznata po svojim učincima u liječenju problema s urinarnim traktima i benigne prostate.
- Antioksidativno djelovanje
flavonoidi (npr. kempferol, kvercetin, rutin) u koprivi mogu zaštititi stanice od negativnog djelovanja slobodnih radikala.
- Regulacija šećera u krvi
također može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi u tijelu.
VAŽNO:
Kod pojedinaca kopriva može izazvati brojne alergijske reakcije koje se mogu prepoznati i opisati kao osip, svrbež i otekline, stoga preporučamo da prije bilo kakve uporabe takvih ekstrakata, pripravaka, čajeva ili dodataka prehrani kopriva, prije upotrebe posavjetujte se s osobnim liječnikom i nutricionistom. Lokalne pripravke s ekstraktom koprive testirajte prvo dermalno, što znači da malu količinu nanesete na kožu i pratite reakciju kože na 24 sata. Ukoliko dođe do bilo kakvih promjena, prestanite koristiti i posavjetujte se s osobnim liječnikom.
Zaključak
Kopriva se stoga smatra jednom od vrlo cijenjenih biljaka u tradicionalnoj medicini, a njezinu ljekovitost podupiru i mnoga suvremena znanstvena istraživanja, pa je redovita konzumacija ili korištenje njegovih ekstrakata pridonosi i zdravlju i općem blagostanju.
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.