Biljku kopriva (Urtica dioica L.) svi dobro znamo - neki možda samo zbog "gorućeg dodira", a drugi zbog ljekovitih svojstava koja nakon višestoljetne upotrebe već jasno i glasno svjedoče o blagotvornosti i ljekovitosti. Upravo zbog brojnih dobrobiti koje donosi, danas se možemo upoznati sa širokim spektrom načina korištenja i odabrati onaj koji nam odgovara, prema individualnom stilu života i potrebama.
Pozivamo vas da se upoznate s njegovim zdravstvenim blagodatima i načinima upotrebe, čitanjem olakšate kupnju dodatka prehrani ili se pripremite za berbu u nadolazećoj sezoni.
Što je
To je višegodišnja biljka iz obitelji Urticaceae koja može narasti od 1-2 m, a sadrži aktivne ljekovite spojeve koji donose mnoge zdravstvene dobrobiti.
Zdravstvene koristi
Možda zvuči čudno, ali zbog svog bogatog sastava i visokog sadržaja flavonoida, minerala i vitamina, kopriva nam može donijeti mnoge zdravstvene dobrobiti, kako za mušku vitalnost, tako i za opće zdravlje mokraćnog sustava.
- Detoksikacija organizma
Ima diuretička svojstva, što znači da potiče izbacivanje viška vode iz organizma te pomaže u čišćenju bubrega i mokraćnog mjehura, čime pridonosi ukupnoj i općoj detoksikaciji.
- Utjecaj na krvni tlak
Može pomoći u reguliranju krvnog tlaka što pomaže opustiti krvne žile i tako poboljšati protok krvi.
- Potpora kod upalnih stanja
Može pomoći u ublažavanju simptoma raznih upalnih stanja kao što su artritis, reumatizam i alergijski rinitis.
- Zdravlje kože
Može se koristiti i za lokalno tretiranje kože ili ekcem, osip i svrbež. Njegova protuupalna i antiseptička svojstva također mogu pomoći u promicanju zacjeljivanja kože.
- Potpora kod bolesti mokraćnog sustava
Tradicionalno je poznata po uspješnosti u liječenju problema mokraćnog sustava, jer zbog svojih diuretičkih svojstava pomaže kod izlučivanja mokraće i time značajno podupire zdravlje bubrega i mokraćnog mjehura.
- Ublažava simptome benigne hiperplazije prostate (BPH)
Također se uspješno koristi za liječenje benigne hiperplazije prostate - nekancerogeno stanje povećane prostate i njenih neugodnih simptoma. - Antioksidativno djelovanje
Flavonoidi (npr. kempferol, kvercetin, rutin) prisutni u koprivi štite stanice od negativnog djelovanja slobodnih radikala, što može pridonijeti smanjenju rizika od mnogih bolesti.
- Regulacija šećera u krvi
Sadrži bioaktivne sastojke poput flavonoida koji mogu pomoći regulirati razinu šećera u krvi.
Korištenje
Biljka je vrlo svestrana i može se koristiti na različite načine, no važno je prije konzumacije pravilno pripremiti i ukloniti dlačice koje nas mogu opeći.
Uklanjanje dlačica
Dlačice se mogu ukloniti na više načina, no važno je zaštititi kožu prije predloženih zahvata, stoga za svaki tretman koprivom unaprijed osiguravamo i pripremamo zaštitne rukavice i odgovarajući pribor.
- Blanširanje
Blanširanje je proces u kojem se namirnice, npr. povrće, voće se vrlo kratko uranja u kipuću vodu i odmah hladi u ledu ili hladnoj vodi.
Koprivu možete blanširati od 30 sekundi do 1 minute, a nakon blanširanja odmah je uronite u ledenu vodu ili operite hladnom, tekućom vodom. Procesom možemo učinkovito uništiti ili omekšati iritantne dlačice.
- Mljevenje ili sjeckanje
Listove koprive možete i samljeti ili usitniti u blenderu odn sokovniku. Ovim postupkom možemo razbiti dlačice, sok ili a usitnjene čestice procijedite da uklonite ostatke.
- Sušenje
U slučaju korištenja suhog lišća koprive opsežnije mjere nisu bitne jer dlačice sušenjem često gube iritirajuća svojstva.
Načini upotrebe
Mnogo je načina korištenja ljekovite biljke, a zbog svoje svestranosti pruža mogućnost prijateljske konzumacije i najzahtjevnijim korisnicima, a izbor načina koji će nam najviše odgovarati ovisi prvenstveno o vremenu koje smo spremni posvetiti njegovoj upotrebi i našim potrebama.
Opće poznati i popularni načini korištenja su:
Čaj
Jedna od najpopularnijih metoda je čaj koji se priprema od svježih i suhih listova koprive.
Priprema
Količina koprive bira se prvenstveno prema željenoj jačini čaja, no opće je poznato da se čaj priprema u omjeru 1:1, tj. na svaku čajnu žličicu lišća poželjna je jedna mjerica vode. Listove preliti kipućom vodom i ostaviti da odstoje 5 - 10 minuta odn ovisno o željenoj snazi. Čaj se može piti 2-3 puta dnevno.
Dodaci prehrani
Ekstrakt koprive dostupan je na tržištu u obliku kapsula, tableta, tekućih ekstrakata i sl. te omogućiti praktičnu upotrebu predstavnicima koji ne žele žuriti s pripremanjem čaja.
Općenite preporuke za kupnju
- Birajte certificirane proizvode
Prije kupnje dobro je provjeriti je li proizvod kvalitetan, proizveden prema odgovarajućem standardu i sadrži li željene sastojke. - Provjerite sastojke
Prije kupnje provjerite popis sastojaka i odaberite prirodni proizvod, bez umjetnih boja, konzervansa i bojila. - Birajte organske proizvode
Odaberite organske proizvode čiji uzgoj osigurava da korištene biljke nisu bile izložene pesticidima ili drugim štetnim kemikalijama. - Provjerite koncentraciju
Provjerite sadržaj aktivnih sastojaka ili ekstrakt koprive. Veća koncentracija može pružiti učinkovitije djelovanje.
Ulje
Ulje koprive može se koristiti za njegu vlasišta i kose, pri čemu se ulje nanosi masažom jer može pomoći kod problema s kožom vlasišta.
Priprema
Svježe ili osušene listove koprive nasjeckajte i u posudi prelijte maslinovim uljem tek toliko da prekrije listove. Posudu zatvorite, stavite na sunčano ili tamno mjesto 2 do 4 tjedna i povremeno protresite. Nakon proteklog vremena procijedite ulje kako biste uklonili čestice koprive i spremite ulje za daljnju upotrebu.
Sok
Sok od koprive smatra se nešto rjeđim načinom upotrebe, ali može biti izvrstan način konzumiranja u obliku sirupa, a može se i miješati u razne napitke.
Priprema
Sok se priprema od opranih listova koprive, koji se izmiksaju u blenderu. Dodajte malo vode, na kraju procijedite i pijte 1-2 žlice dnevno.
Prah
Jedan od oblika unosa može biti i kopriva u prahu, koja se može dodavati raznim drugim jelima poput smoothieja, jogurta itd., a smatra se izvrsnim načinom za uključivanje koprive u svakodnevnu prehranu.
Priprema
Svježe listove koprive dobro operite i ravnomjerno rasporedite po željenoj površini za sušenje. Mogu se sušiti na suncu ili u dobro prozračenom prostoru dok se potpuno ne osuše. Samljeti lišće u prah pomoću miješalice ili mlina. Čuvajte ga u zatvorenoj posudi i zaštićeno od svjetlosti kako biste sačuvali svježinu i hranjive tvari. Prah možete dodati u smoothieje, jogurte ili druga jela.
VAŽNO:
Prije uzimanja bilo kojeg dodatka prehrani koji sadrži ekstrakt koprive ili lišće koprive posavjetujte se s nutricionistom i osobnim liječnikom. Kopriva može izazvati alergijske reakcije u slučaju određene osjetljivosti. Prije uporabe proizvoda za topikalnu primjenu, prvo testirajte proizvod na koži. Da biste to učinili, nanesite malu količinu na kožu zapešća i promatrajte mjesto 24 sata. U slučaju bilo kakvih abnormalnosti, nemojte nastaviti koristiti i posavjetujte se s osobnim liječnikom.
Djelovanje koprive može se razlikovati od osobe do osobe, a uporaba biljke nije zamjena za lijekove koje može propisati samo liječnik. U slučaju problema s prostatom i mokraćnim putevima odmah se javite svom osobnom liječniku koji Vam može individualno pomoći i propisati odgovarajuće lijekove ili liječenje.
Mjere opreza
Biljka je relativno sigurna za upotrebu kod mnogih pojedinaca, ali važno je biti svjestan mogućih reakcija koje može izazvati:
Alergijske reakcije
Može uzrokovati alergijske reakcije poput osipa i svrbeža.
Interakcije lijekova
Može utjecati na djelovanje lijekova, kao što su npr. diuretike, pa se prije uzimanja uvijek posavjetujte s osobnim liječnikom.
Trudnoća i dojenje
Korištenje tijekom trudnoće i dojenja nije temeljito medicinski ispitano, pa je u ovom slučaju neophodna konzultacija s liječnikom.
Zaključak
Korištenje koprive daje nam mogućnost da istražimo različite načine konzumacije biljke, koji će najbolje odgovarati našem životnom stilu i potrebama, stoga je važno fokusirati se na tijek osobnog dana i odabrati dodatak proporcionalno našim aktivnostima, slobodno vrijeme i potrebe koje moramo zadovoljiti. Za optimalan odabir, veličinu doze i savjet o duljini trajanja konzumacije, preporučljivo je kontaktirati nutricionističkog savjetnika i osobnog liječnika, koji nas individualno savjetuje i osigurava postizanje željenih rezultata na najbolji mogući način.
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.