Za sve dojenčad, djecu i adolescente, prehrana tijekom odrastanja ima izuzetnu i ključnu važnost, jer im pruža bitne hranjive tvari za zdrav i normalan razvoj – jedno od najvažnijih je upravo vitamin D, odnosno "vitamin sunca", koji može značajno utjecati na pravilni razvoj i najvažnijih tjelesnih funkcija.
Ispravno funkcioniranje mišića, razvoj mozga i rast tijela su osnovne sposobnosti koje omogućuju bezbrižno i kvalitetno djetinjstvo koje svako dijete zaslužuje. Stoga vam u današnjem tekstu otkrivamo sve prednosti ovog važnog vitamina te rizike koje njegov adekvatan unos može spriječiti.
Što je
To je esencijalni vitamin koji našem tijelu apsolutno treba za obavljanje mnogih razvojnih, mišićnih, živčanih i kognitivnih funkcija.
Zašto je važan?
Jedan je od najvažnijih hranjivih tvari ili vitamina, koji imaju ključnu ulogu u razvoju djece, jer izravno utječe na njihov tjelesni, ali i mentalni razvoj, stoga je bitno da roditelji ili skrbnici pažljivo prate zdravlje djeteta i osiguravaju dovoljan unos vitamina.
Važno je da budemo svjesni ozbiljnosti uravnotežene prehrane i nutrijenata koji su djetetu potrebni za rast, jer brigom o njegovom zdravlju i ponudom pravilne prehrane ili primjerene dodaci prehrani omogućujemo djetinjstvo koje predstavlja igru, smijeh i snažan temelj za zdravu budućnost.
Vitamin D tako izravno utječe na razvoj i zdravlje djetetovog koštanog sustava, zdrav rast zubi i mnoge važne tjelesne funkcije kao što su:
Za razvoj i rast kostiju
Vitamin D u tijelu je odgovoran za apsorpciju kalcija i fosfora iz hrane, koji su od presudne važnosti za razvoj i rast snažnih i zdravih kostiju. Djeca i adolescenti, čije se kosti još razvijaju, trebaju stabilan izvor vitamina koji omogućava normalan razvoj i time sprječava razvoj rahitisa – bolesti koja uzrokuje omekšavanje i deformaciju kostiju.
S dovoljnim unosom vitamina D, djeca mogu nesmetano razvijati svoju fizičku aktivnost i snagu, što im značajno pomaže kako u učenju novih vještina i aktivnosti, tako i u stjecanju samopouzdanja suočavajući se s izazovima.
Za imunološki sustav
Vitamin je važan i za jačanje imunološkog sustava jer potiče proizvodnju antimikrobnih peptida koji imaju funkciju uništavanja patogenih bakterija, virusa i gljivica.
Ojačanim imunološkim sustavom djeca su zaštićena od brojnih ponavljajućih infekcija i bolesti poput prehlade i gripe, a ujedno im osiguravamo nesmetan odlazak u školu, druženje s vršnjacima i nesmetano uživanje u omiljenim aktivnostima.
Za prevenciju kroničnih bolesti
Nedostatak u ranom djetinjstvu može biti povezan i s većim rizikom za ozbiljne kronične bolesti u kasnijim fazama života. Stoga, osiguravanjem dovoljnog unosa već u djetinjstvu, možemo se pobrinuti za dugoročno zdravlje djeteta.
Dovoljnim unosom dijete se može zaštititi od autoimunih bolesti kao što su:
- dijabetes tipa 1
je autoimuna bolest u kojoj imunološki sustav napada stanice gušterače koje proizvode inzulin.
Vitamin D izravno utječe na funkciju imunološkog sustava i posjeduje brojna protuupalna svojstva, čime može značajno smanjiti rizik od razvoja ove bolesti. - Multipla skleroza
To je bolest u kojoj imunološki sustav napada zaštitnu ovojnicu živčanih vlakana u mozgu i leđnoj moždini.
Dovoljna ili viša razina vitamina D u djetinjstvu može znatno smanjiti rizik od razvoja multiple skleroze. - Reumatoidni artritis
je autoimuna bolest koja uzrokuje upalu zglobova.
Vitamin D ima protuupalna svojstva, pomaže u regulaciji funkcioniranja imunološkog sustava i time izravno smanjuje rizik od razvoja. - Upalna bolest crijeva (IBD - Inflammatory bowel disease):
Je bolest uključujući Crohnovu bolest* i ulcerozni kolitis* kod kojih imunološki sustav napada crijeva.
Vitamin D može pomoći u smanjenju upale, reguliranju i osiguranju pravilnog imunološkog sustava, čime se smanjuje rizik od gore navedenih bolesti.
Crohnova bolest* je kronična upalna bolest crijeva koja zahvaća završetak tankog i početak debelog crijeva te uzrokuje mnogo ozbiljnije probavne smetnje i uvelike utječe na kvalitetu života pojedinca.
ulcerozni kolitis*
To je kronična upalna bolest crijeva (IBD) koja uzrokuje upalu i čireve u sluznici debelog crijeva i rektuma, a karakterizirana je razdobljima egzacerbacija i remisija.
- Lupus
Je autoimuna bolest u kojoj imunološki sustav napada vlastita tkiva i organe.
Više razine vitamina D mogu smanjiti rizik od njegovog razvoja.
Za mentalno zdravlje
Također ima značajan utjecaj na zdravlje mozga, zbog čega djeca čija je razina vitamina D dovoljna mogu biti emocionalno stabilnija, sigurnija i posljedično sretnija, dok djeca s nedostatkom mogu se suočavati s problemima i poremećajima raspoloženja, tjeskobe i depresije.
Važno je da smo svjesni značaja pravilnog i zdravog mentalnog razvoja najmlađih, jer upravo on osigurava djetinjstvo bez negativnih odstupanja koja bi kasnije mogla utjecati na sposobnost procjene vanjskog svijeta ili oblikovati vlastitu budućnost.
- Podrška razvoju mozga
Vitamin utječe na rast, diferencijaciju neurona i stvaranje sinapsi, koji su ključni za razvoj djetetovog mozga, tako da dovoljne razine mogu pomoći u osiguravanju pravilnog, optimalnog razvoja koji osigurava djetetove sposobnosti učenja, pamćenja, normalnog odrastanja i suočavanja s izazovima.
- Regulacija raspoloženja
Također sudjeluje u proizvodnji serotonina – neurotransmitera koji regulira raspoloženje, pa dovoljne razine također mogu pomoći u stabilizaciji djetetovog raspoloženja, smanjiti rizik od razvoja anksioznosti i depresije te mu dati samopouzdanje da se nosi s emocionalnim izazovima. - Potpora kognitivnim funkcijama
Utječe na kognitivne funkcije kao što su pamćenje, koncentracija i učenje, pa dovoljnim razinama možemo osigurati ispravnu kognitivnu funkciju djeteta i smanjiti mogućnost smetnji u njoj.
Time možemo poboljšati djetetovu sposobnost učenja, pamćenja, postizanja dobrih rezultata i posljedično tome povećati samopouzdanje. - Smanjenje upale u mozgu
Vitamin D ima protuupalna svojstva koja također mogu pomoći u smanjenju upale u mozgu povezane s mnogim neurodegenerativnim bolestima i poremećajima raspoloženja. Stoga, s dovoljnim razinama, možemo zaštititi dijete od bolesti koje bi mogle značajno utjecati na njegov život i u budućnosti.
Koristi upotrebe
Važnost odgovarajućih razina vitamina tijekom razdoblja odrastanja najmlađih stoga je od ključne važnosti, a mogu se donijeti dodatne koristi koje povećavaju šanse za poboljšanu kvalitetu djetinjstva, odgovarajući rast i također dobru emocionalnu ravnotežu.
Najčešće koristi i svojstva vitamina D koje mogu djeci i adolescentima omogućiti bolji razvoj su:
Jače kosti i zdravi zubi
ili bolju apsorpcija kalcija i fosfora koji su ključni za izgradnju jakih kostiju i zuba, zbog čega će dijete koje unosi dovoljne količine vitamina moći odrastati, bez skeletnih ili dentalnih deformacija.
Ojačan imunološki sustav
Vitamin D jača imunološki sustav, što znači da će dijete biti otpornije ili manje sklono prehladima, gripama i drugim infekcijama.
Zdrav razvoj mišića i živčanog sustava
Vitamin D ima važnu ulogu u razvoju i funkcioniranju mišića i živčanog sustava, pa će dijete koje unosi odgovarajuće razine moći nesmetano obavljati tjelesne aktivnosti i lakše prevladavatii fizičke i emocionalne prepreke.
Podrška mentalnom zdravlju
Vitamin D utječe na raspoloženje, zbog čega će dijete koje unosi odgovarajuće količine moći uspješnije suočavati s emocionalnim izazovima, lakše regulirati svoje stanje i postizati osobno zadovoljstvo.
Prevencija kroničnih bolesti
Vitamin D također može smanjiti rizik od razvoja kroničnih bolesti, tako da dijete koje konzumira dovoljne količine može biti zaštićeno od rizika od ozbiljnijih bolesti u budućnosti.
Zdravstvena rizika i simptomi
Simptomi nedostatka vitamina u djece predstavljaju ozbiljnija zdravstvena ograničenja koja već utječu na njihov pravilan razvoj i onemogućuju njihov puni razvojni potencijal.Stoga je nužno, da smo dobro informirani o važnosti i nužnosti unosa odgovarajućih količina vitamina D, te da djecu ne izlažemo mogućem nedostatku.
VAŽNO: Navedeni simptomi su opći pokazatelji nedostatka vitamina D kod djece i adolescenata, te se mogu razlikovati među pojedincima, ovisno o njihovoj dobi, spolu, postojećem zdravstvenom stanju i utjecaju genetike. Stoga je ključno da se o odgovarajućim razinama vitamina posavjetujete s pedijatrom svog djeteta, koji može izmjeriti trenutne razine vitamina D, te da postupate prema najboljim, individualiziranim stručnim savjetima i preporukama.
Najčešći simptomi nedostatka vitamina D u djece i adolescenata mogu biti:
- teškoće s kostima ili rahitis
koji uzrokuje da kosti postanu mekane i lako se savijaju. - deformacije kostiju
kao što su ukrivljene noge, zadebljana zapešća i gležnjevi itd. - bolovi u kostima
ili povećana osjetljivost u kostima.
- spora rast
ili usporen rast i zaustavljeni razvoj. - mišićna slabost,
koja uzrokuje poteškoće pri ustajanju ili hodanju, mišićne grčeve ili bolove. - povećana osjetljivost na infekcije,
što znači češće bolesti i veću sklonost infekcijama. - problemi sa zubima
koji se mogu izraziti usporenim rastom zuba s nepravilnim rastnim slijedom ili povećanim rizikom od karijesa. - umor i letargija
ali nedostatak energije i volje. - razdražljivost
i promjene raspoloženja ili fluktuacije. - poremećaji u sveukupnom razvoju,
što uključuje poremećaje u fizičkom, kognitivnom i socijalnom razvoju.
Preporučene dnevne vrijednosti
Odnosno tablica preporučenog dnevnog unosa vitamina i minerala, za dojenčad, djecu i adolescente, prema dobi od 7 mjeseci - 18 godina (PDV - RDA), NIJZ, 2016./2020.
Starost | µg/i |
---|---|
Dojenčad (7-11 mjeseci) | 10 |
Djeca (1-14 godina) | 20 |
Adolescenti (15-18 godina) | 20 |
Zaključak
Svi želimo našim najmlađima omogućiti život koji će biti najbolji po kvaliteti i emotivnoj iskustvenosti. Zato je ključno da njihovo zdravlje doživljavamo kao prvi i najvažniji uvjet za ostvarenje tog cilja.
Poznavanjem najvažnijih hranjivih tvari, namirnica i prehrambenih dodataka, možemo napraviti prvi korak ka pravilnom razumijevanju i odgovornom djelovanju, te sastaviti jelovnik koji će našim mladim pomoći da osiguraju pravilnu rast i razvoj te uživaju u zdravom i nezaboravnom djetinjstvu.
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.