Kandida – što je “Candida Albicans” i koji su simptomi 

Vrijeme za čitanje: 9 minuta
Featured Image

Kandida ili Candida Albicans je kvasnica koja je esencijalna za naš organizam, jer svojom aktivnošću održava posebnu mikrobiološku sredinu koju nazivamo crijevna mikrobiota, a koja je izuzetne važnosti za naše probavni sustav, ravnotežu probave i dobrobit.
Nepromišljenim odabirom hrane, koji je uglavnom uvjetovan brzim načinom života i stresom, vrlo brzo možemo riskirati njezin pretjerani rast, što nažalost predstavlja i rizik od infekcije.

U ovom članku objašnjavamo što je kandida i zašto prehrana ima tako snažan učinak na nju, a što je najvažnije - koji su simptomi njezinog prekomjernog rasta i infekcije, a koji se mogu uspješno spriječiti pravilnim načinom života i prehrane.

Pozivamo vas, da pročitate.

Što je kandida

ili Candida Albicans je vrsta kvasca koja pripada rodu Kandida i prirodno je prisutna u našim crijevima, ustima i koži.To je dio normalne mikrobiote i bezopasan je u malim količinama, ali u pretjeranom rastu može izazvati mnoge infekcije koje se nazivaju kandidijaza. 

Mikrobiota, mikroflora ili mikrobni ekosustav*, a u našem slučaju kolokvijalno i crijevna flora, skup je mikroorganizama koji nastanjuju crijevnu sredinu. Ovo okruženje sadrži bakterije, viruse i gljivice koje svojim djelovanjem utječu na probavu, probavni i imunološki sustav, opće zdravlje i dobrobit.

Njegova uloga u tijelu

To je kvasac, čija prisutnost u crijevnoj mikrobioti igra važnu ulogu jer čini dio uravnotežene mikrobiote i zajedno s drugim mikroorganizmima osigurava odgovarajuću ravnotežu u njoj. 

Njegova prisutnost, u odgovarajućim količinama, doprinosi sljedećim funkcijama:

Održavanje mikrobiotičke ravnoteže

To je dio kompleksne mikroflore ili ekosustava mikroorganizama u tijelu i prisutan je u crijevima, ustima, genitalijama i koži. Koegzistira s korisnim bakterijama i pomaže u održavanju ravnoteže okoliša. 

Metabolizam hranjivih tvari

Pridonosi probavi i metabolizmu hranjivih tvari (ugljikohidrata i šećera) te doprinosi opskrbi organizma energijom. 

Stimulacija imunološkog odgovora

Prisutnost gljivica kao što je Kandida stimulira imunološki sustav i pomaže mu da prepozna i razlikuje potencijalne patogene bakterije. Ključni je dio imunološke homeostaze ili uravnoteženog i pravilnog funkcioniranja imunološkog sustava.

Učinak na upalu

Svojom prisutnošću utječe na niske razine upala u tijelu koje su neophodne za normalnu imunološku kontrolu odn pravilnu homeostazu. 

Čimbenici koji utječu na prekomjerni rast

Prisutnost kandide u organizmu stoga je nužna u umjerenim količinama, a njen rast mogu potaknuti čimbenici koji joj prvenstveno omogućuju povećane prehrambene uvjete. 

 Najčešći su:

  • nezdrava prehrana
  • stres
  • uzimanje antibiotika
  • hormonalne promjene

Nezdrava prehrana

Kandida se hrani šećerima i ugljikohidratima, a prekomjerno konzumiranje ugljikohidrata može stvoriti povoljnu okolinu i potaknuti njen rast, a istovremeno poremetiti odgovarajuću ravnotežu.

Hranjive tvari u probavnom sustavu

Kvasac također može brzo iskoristiti različite hranjive tvari prisutne u probavnom traktu za svoj rast. Aminokiseline ili vitamini mogu biti opcija za poticanje rasta. 

Antibiotici

Antibiotici ne djeluju ciljano i sprječavaju sintezu staničnih stijenki bakterija, što znači da svojim djelovanjem uništavaju i korisne i štetne bakterije u crijevima. Nedostatak korisnih bakterija tako postaje savršena prilika za pretjerani rast kandide.

Korištenje kontracepcijskih sredstava 

Hormonske promjene mogu utjecati na ravnotežu mikrobiote i imunološkog sustava, a kontraceptivi mijenjaju njihovo djelovanje, čime se povećava mogućnost prekomjernog rasta kandide.

Hormonalne promjene

Promjene uzrokovane trudnoćom, menstruacijom, menopauzom ili drugim čimbenicima utječu na imunološki odgovor, mikrobiotu i uz neravnotežu predstavljaju uvjete za razvoj kandide.

Vanjski čimbenici

Vlaga, toplina i promjena u pH kože mogu potaknuti prekomjerni rast kandide, pa uvjeti kao što su tijesna odjeća i/ili izloženost vlazi mogu biti brza prilika za pretjerani rast kandide.

Simptomi infekcije

Prekomjerni rast gljivica može uzrokovati infekcije koje se razlikuju ovisno o zahvaćenom dijelu tijela. Može se pojaviti u ustima, koži, crijevima i genitalijama te uzrokovati mnoge zdravstvene probleme. 

Najčešći, opće poznati simptomi mogu biti:

Najčešći simptomi kod žena

Jedna od najčešćih infekcija Candidom Albicans kod žena je vaginalna kandidijaza, kandidijaza, vaginalna kandida ili. također kolokvijalno – gljivična upala. 

Vaginalna kandidijaza 

To je stanje ili infekcija u vaginalnom području uzrokovana prekomjernim rastom kandide. Može uzrokovati niz neugodnih simptoma.

Najčešći su:

  • vaginalni svrbež 
  • bijeli, grudasti iscjedak s neugodnim mirisom
  • peckanje ili bol tijekom mokrenja ili spolnog odnosa
  • crvenilo i oticanje vanjskog genitalnog područja

Najčešći simptomi kod muškaraca

Najčešća infekcija Candidom Albicans kod muškaraca je genitalna kandidijaza koja zahvaća muško genitalno područje.

Genitalna kandidijaza

To je stanje ili infekcija muškog genitalnog područja uzrokovana prekomjernim rastom kandide. Može uzrokovati niz neugodnih simptoma.

Najčešći su:

  • Bijeli osip ili crvene fleke na penisu
  • Bol tijekom spolnog odnosa
  • Bijeli osip ili crvene mrlje glavici genitalijea
  • Osip i ljuštenje kože

Najčešći simptomi kod djece

Infekcije kandidom kod djece zahtijevaju posebnu pozornost jer najmlađi još nemaju sposobnost prepoznati takve infekcije i pravilno prijaviti simptome. Važno je da se roditelji dobro informiraju o mogućim infekcijama i općim simptomima te da odmah po otkrivanju ili sumnji na simptome poduzmu odgovarajuće mjere.

Najčešći su:

  • soor
  • osip od pelena

Oralna kandidijaza (soor)

Oralna kandidijaza ili soor je infekcija usne šupljine uzrokovana prekomjernim rastom gljivica ili kandida. Najčešće se javlja kod beba, starijih osoba, osoba s oslabljenim imunološkim sustavom, osoba koje uzimaju antibiotike itd.

Uobičajeni simptomi oralne kandidijaze su:

  • Bijele obloge
    na jeziku, unutrašnjosti lica, desnima, krajnicima i/ili nepcu.
  • Crvenilo i bol
    Crvenilo, bol i peckanje u ustima i grlu.
  • Problemi s hranjenjem
    Bebe i mala djeca mogu odbiti hranjenje zbog nelagode i boli.
  • Ispucali uglovi usta

Pelenski osip (kandidijaza kože)

je infekcija kože uzrokovana prekomjernim rastom gljivica ili kandide gdje je trenje pelene i vlažnog okoliša ispod nje stvorilo povoljan okoliš za rast kandide.

Najčešće se izražava kao:

  • Crveni osip
    Jarko crveni osip koji se može širiti. Može sadržavati sitne pustule.
  • Ljuskava i ispucala koža
    Koža se može ljuštiti, pucati ili postati vlažna.

Sistemska kandidijaza

To je infekcija koja predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju, a nastaje kada gljivica Candida Albicans s površinskih površina uđe u krvotok. Širi se cijelim tijelom i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Najčešće se može javiti kod pacijenata oboljelih od raka, primatelja presađenih organa, osoba koje su dulje vrijeme na intenzivnoj njezi te osoba s oslabljenim imunološkim sustavom. 

Najčešći simptomi:

  • Groznica i zimica
    koja traje unatoč liječenju antibioticima
  • Umor i slabost
  • Problemi s disanjem
    otežano disanje, kašalj ili bol u prsima
    (ako je zahvaćen dišni sustav)
  • Bolovi u trbuhu
    bol u trbuhu, mučnina, povraćanje ili proljev,
    (ako je zahvaćen probavni sustav)
  • Problemi s mokrenjem
    Bol pri mokrenju, češće mokrenje ili prisutnost krvi u mokraći,
    (ako je zahvaćen urinarni trakt)
  • Promjene u vidu:
    promjene u vidu kao što su zamagljen vid ili bol u oku
    (ako je zahvaćeno oko)
  • Crveni osip
    Bolni osipi ili ranice na koži.

VAŽNO: Ako sumnjate na prekomjerni rast Candide Albicans i/ili razvijete infekciju, obratite se osobnom liječniku ili pedijatru za savjet i pomoć. Navedeni simptomi odn pokazatelji infekcije su opći, mogu varirati od pojedinca do pojedinca i također ovise o već postojećim zdravstvenim stanjima. Dijagnozu simptoma i infekcije može postaviti samo kvalificirani medicinski stručnjak ili liječnik i/ili pedijatar. Ako sumnjate na infekciju kod djece, odmah posjetite pedijatra. 

Preventivne mjere 

Ispravnim, a posebno zdravim načinom života možemo uspješno smanjiti rizik od prekomjernog rasta gljivica i spriječiti rizik od infekcije. Za takve rezultate važno je održavati zdravu i uravnoteženu mikrobiotu, što nas odmah navodi na važnost zdrave i uravnotežene prehrane.

Pomen zdrave prehrane

Uravnotežena prehrana i promišljen odabir namirnica koje jedemo ključni su za sprječavanje razvoja kandide i održavanje zdravlja crijevne flore. Dobro crijevno zdravlje odmah će doći do izražaja redovitom i zdravom probavom te dobrim imunološkim sustavom, a važno je da održimo uspostavljenu ravnotežu između probiotika, prebiotika i ostalih mikroorganizama.

Vlakna odn prebiotici

Najvažniji doprinos održavanju uravnoteženog mikrobioma je unos vlakana, poput povrća, voća, cjelovitih žitarica i mahunarki, jer se smatraju prirodnim prebioticima ili hranjivih tvari do probiotika, čija je aktivnost ključna za zdravlje crijeva.

Osim prirodnih izvora vlakana, prehrani možemo dodati i prebiotike u obliku dodataka prehrani koji pojačavaju djelovanje probiotika i sprječavaju rast gljivica. 

Probiotici 

To su mikroorganizmi koji svojom aktivnošću u našim crijevima održavaju ili uspostavljaju zdravu ravnotežu mikroorganizama. Svojim djelovanjem utječu na zdravlje naših crijeva, stanje imunološkog sustava i cjelokupno blagostanje jer oduzimaju hranjive tvari i prostor štetnim bakterijama (uključujući i gljivice) te sprječavaju njihov rast.

U organizam se mogu unijeti iz prirodnih izvora ili u obliku dodataka prehrani.

  • Prirodni izvori probiotika
    jogurt, kefir, kiseli kupus, svježi sir itd.
  • Prehrambeni dodaci
    Probiotici u kapsulama, prahu itd.

Zaključak

Ravnoteža aktivnih bakterija u našem tijelu neophodna je za dobro funkcioniranje probavnog sustava i dobrobit, pa je prisutnost bakterije kandide neophodna za naš organizam, ali je istovremeno važno biti svjestan mogućnosti njegovu pretjeranu aktivnost i infekcije koje može izazvati .
Održavanjem pravilnog načina života odn osobito zdravom prehranom i probioticima možemo uspješno uravnotežiti crijevnu floru i spriječiti rizik od infekcija ali i ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.


Sadržaj pregledao: Samo Stadler, dr. sc. med., specijalist hitne medicine 


Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.

Deli:

Pregledajte naše teme

Nikada ne propustite naše zapise!

Nikada ne propustite novosti, skrivene ponude i aktualne akcije. Pobrinut ćemo se da o svemu budete na vrijeme obaviješteni.