Proširene vene ili Varikozne vene mogu biti uzrokovane mnogim čimbenicima i uzrokovati niz bolesti krvožilnog sustava i fizičkih ograničenja koja mogu negativno utjecati na život i dobrobit, stoga se u današnjem uvodu fokusiramo na metode samopomoći koje mogu učinkovito i potpuno prirodno pomoći u upravljanju stanja.
Masaža i dodaci prehrani koji promiču zdravlje vena i pravilna prehrana jedni su od ključnih čimbenika koji, uz liječničku pomoć, mogu značajno promijeniti postojeće stanje, stoga vas pozivamo da današnjim člankom ojačate svoje znanje i upoznate se s učinkovitim mjerama koje će donijeti olakšanje u vaš dom.
Što su
One su kronična bolest vena uzrokovana zatajenjem ili oštećenjem vaskularnih zalistaka, a najčešće se prepoznaju kao povećane, ispupčene, crvene ili ljubičaste vene na nogama.
Najčešći simptomi proširenih vena
Najčešće se prepoznaju i opisuju kao karakteristične vizualne promjene, koje mogu biti popraćene i značajnim promjenama tjelesnog stanja.
VAŽNO:
Navedeni simptomi mogu varirati od osobe do osobe, stoga je neophodno da se odmah javite svom osobnom liječniku ako posumnjate na to, koji će nakon individualnog pregleda postaviti odgovarajuću dijagnozu i po potrebi uputiti moguće načine liječenja.
Najčešći ili uobičajeni simptomi mogu uključivati:
- Izbočene vene
- Bol i osjećaj "teških" nogu
- Oticanje nogu
- Svrbež stopala
- Osjećaj pečenja i grčeva
- Promjene boje kože
- Čirevi na koži
- Osjećaj napetosti u nogama
- Promjene u teksturi kože
Najčešći čimbenici rizika
Čimbenici rizika ili Uzroka proširenih vena može biti više, a i oni se mogu razlikovati od osobe do osobe, stoga je nužno budno pratiti svoj organizam i po potrebi uzeti u obzir i moguća individualna opterećenja.
Opće poznati čimbenici rizika za pojavu proširenih vena mogu biti:
- Genetski
Veći rizik od proširenih vena ili varikoznih vena, zastupljena je i ovakva prisutnost u obitelji. - Nasljedne anomalije venskih zalistaka
Neki se pojedinci mogu roditi s urođeno slabim stijenkama vena, što može uzrokovati nakupljanje krvi u venama i povećati rizik od proširenih vena. - Hormonalni utjecaji
Ili. hormonalne promjene, kao što su trudnoća, menopauza ili korištenje kontracepcije. - Životni stil
Nepravilan način života, koji može uključivati dugotrajno sjedenje ili stajanje, loše prehrambene navike, prekomjerna tjelesna težina te neprikladna odjeća i obuća.
Kako si pomoći na prirodan način
Simptome proširenih vena možemo sami kontrolirati na više načina i ublažiti ih na potpuno prirodan način, no bitno je i da smo svjesni važnosti medicinske pomoći i poboljšanih rješenja koja ova vrsta intervencije može ponuditi. Uz odobrenje liječnika simptome možemo uspješno ublažiti sami i u udobnosti vlastitog doma, što će pridonijeti i boljem raspoloženju i trenutnom olakšanju.
VAŽNO:
Ako sumnjate na pojavu proširenih vena ili se suočite s neugodnim simptomima, preporučujemo da se odmah javite svom osobnom liječniku. Mjere samopomoći opće su poznate i nisu zamjena za odgovarajuće liječenje koje može propisati samo liječnik. Neke preporuke mogu imati različite učinke na pojedince, jer su svako tijelo i razine njihovih problema različiti.
Općepoznate, preporučene mjere samopomoći mogu biti:
Redovita tjelesna aktivnost
Tjelesna aktivnost potiče rad mišića, što omogućuje pravilno guranje krvi natrag u srce, smanjuje pritisak u venama i tako smanjuje oticanje nogu.
Vježbe za noge kao što su:
Podizanje nogu
Dok ležite na leđima, podižite i spuštajte noge kako biste lakše otpustili krv iz nogu i smanjili oticanje.
Prokrvljenost stopala
Dok sjedite na stolcu, podignite jednu nogu i kružite stopalom u smjeru kazaljke na satu, a zatim obrnite smjer. Nakon nekoliko minuta ponovite vježbu s drugom nogom. Prokrvljenost stopala pomaže poboljšati cirkulaciju krvi.
Istezanje mača
Zakoračite jednom nogom ispred druge i sagnite se prema naprijed dok ne osjetite istezanje u gluteusima. Ponovite vježbu s drugom nogom. Istezanje mača može pomoći u ublažavanju napetosti u nogama i venama.
Zdrava prehrana
Odabir pravog jelovnika i briga o zdravoj probavi mogu značajno utjecati na tegobe uzrokovane proširenim venama, a ujedno su i jedan od ključnih čimbenika u prevenciji nastanka, stoga je bitno ostati usredotočen na pravilnu probavu ili zdravlje crijeva.
Hrana bogata vlaknima
Važno je jesti hranu bogatu vlaknima koja osiguravaju redovito pražnjenje crijeva. sprječavaju zatvor i oslobađaju intraabdominalni tlak*, što također može imati negativan učinak na cirkulaciju krvi u venama donjih udova tijela.
Intraabdominalni tlak* je tlak unutar trbušne šupljine, a uzrokovan je sadržajem trbušne šupljine (sadrži organe kao što su želudac, crijeva, jetra, slezena i bubrezi) i napetošću trbušnih mišića. Služi za potporu unutarnjim organima, regulira disanje i također stabilizira tijelo tijekom kretanja.
Povišeni intraabdominalni tlak može utjecati na razne procese kao što su cirkulacija krvi, disanje i regulacija krvnog tlaka.
Namirnice koje se smatraju izvrsnim izvorima vlakana su:
- Voće
jabuke, jagode, maline - Povrće
brokula, mrkva, špinat - Proizvodi od cjelovitih žitarica
zob, smeđa riža, kruh od cjelovitih žitarica
VAŽNO: Prije promjene prehrambenih navika, izbacivanja ili dodavanja namirnica na jelovnik, važno je prethodno se posavjetovati sa svojim liječnikom i nutricionistom.
Omega-3 masne kiseline
Kiseline su to poznate po brojnim dobrobitima za zdravlje kardiovaskularnog sustava, budući da svojim djelovanjem potpomažu njegov rad i time izravno pomažu kod simptoma proširenih vena.
- Protuupalni učinci
Omega-3 masne kiseline imaju snažna protuupalna svojstva, koja uz redovitu konzumaciju mogu značajno smanjiti upalu u stijenkama krvnih žila i tako smanjiti rizik od proširenih vena. Ovi učinci također mogu pomoći u smanjenju oteklina. - Poboljšana cirkulacija
Spomenute masne kiseline također pomažu u održavanju elastičnosti i fleksibilnosti zidova krvnih žila, pa se redovitom konzumacijom može smanjiti pritisak u venama, poboljšati protok krvi i poboljšati cjelokupna cirkulacija, što također može pridonijeti smanjenju oteklina.
Primjeri hrane bogate Omega-3 masnim kiselinama su:
- Masna riba
losos, skuša, sardine - Orašasti plodovi i sjemenke
laneno seme, chia semena, orehi
Hidratacija
Hidratacija ima važnu ulogu u prevenciji i ublažavanju simptoma uzrokovanih proširenim venama jer izravno utječe na rad krvotoka.
- Poboljšava cirkulaciju
Uz dovoljnu hidrataciju krv lakše teče kroz vene i smanjuje rizik od zastoja krvi u venama. To može spriječiti oticanje. - Razrjeđuje krv
Održava dovoljnu hidrataciju krv je manje viskozna (manje gusta) i omogućuje lakši protok kroz žile, što može pomoći u oslobađanju pritiska krvi na stijenke žila. - Sprječava zatvor
Dobra hidratacija također osigurava urednost probavu i odgovarajući intraabdominalni tlak, koji može ublažiti pritisak na vene nogu.
Prirodni dodaci prehrani i terapije
Mnogi dodaci prehrani, kreme i masti sadrže blagotvorne ekstrakte bioaktivnih spojeva za koje je poznato da podupiru zdravlje srca i krvožilnog sustava, djeluju izravno na krvne žile i potiču njihov pravilan rad, a pritom si možemo pomoći i masažama koje će blagotvorno djelovati i na tijelo i duh.
Dodaci prehrani
- Heljda
Ekstrakt Heljde je također popularan dodatak prehrani, koji se već dugi niz godina koristi u tradicionalnoj medicini jer sadrži snažan antioksidans rutin, a preporučuju ga i mnogi stručnjaci.
Heljda pomaže u održavanju zdravlja krvožilnog sustava i ublažavanju postojećih simptoma, ublažava otečene i nemirne noge te jača stijenke krvnih žila.
Preporuča se unos u organizam kao dodatak prehrani u obliku kapsula, praktičan je i jednostavan za korištenje te daje točnu dozu.
- Ekstrakt divljeg kestena
Ekstrakt divljeg kestena poznato je i učinkovito tradicionalno sredstvo za ublažavanje tegoba koje se najčešće nalazi kao sastojak krema i masti jer sadrži bioaktivni spoj escin koji jača stijenke krvnih žila, smanjuje njihovu propusnost i upalu. , te posljedično poboljšava protok krvi.
Masaža
Nježna masaža može pomoći u opuštanju i ublažavanju psihičke nelagode uzrokovane fizičkim simptomima, ali što je najvažnije, izravno utječe na protok krvi i oticanje jer poboljšava cirkulaciju. Masažu možete izvoditi na različite načine:
- Tehnika masaže
Masirajte noge polaganim, kružnim pokretima od stopala prema srcu. Izbjegavajte izravan pritisak na proširene vene. Masirajte se svaki dan prije spavanja.
Topli i hladni oblozi
Topli oblozi opuštaju mišiće, a hladni oblozi mogu smanjiti otekline, pa izmjenični topli i hladni oblozi mogu istovremeno poboljšati protok krvi i smanjiti otekline.
- Korištenje
Željenu tkaninu odn ručnik namočite u toplu vodu i stavite je na noge 5-10 minuta. Ponovite postupak s hladnom vodom, isto toliko vremena. Ponovite nekoliko puta dnevno. - Upotreba u kombinaciji s masažom
Za poboljšanje učinkovitosti možete staviti tople obloge prije masaže jer će oni pripremiti mišiće za nju, a hladni oblozi će smanjiti oteklinu nakon masaže.
Kompresijske čarape
One mogu biti izvrstan način za poboljšanje dotoka krvi natrag u srce, no preporučuje se da ih nosite samo po preporuci liječnika jer se čarape razlikuju i po stupnju kompresije koji se određuje prema težini simptoma ili problema.
Kompresijske čarape djeluju kompresijom vena radi poboljšanja protoka krvi, a preporučuje se nošenje tijekom dana i tijekom aktivnosti koje uključuju dugotrajno sjedenje ili stajanje.
Prije upotrebe posavjetujte se s osobnim liječnikom o njihovim svojstvima, kao što su:
- omjer kompresije
Dostupni su u različitim stupnjevima kompresije, stoga je važno posavjetovati se s osobnim liječnikom o stupnju koji će odgovarati stupnju vaših simptoma. - pravilno nošenje
Čarape se najčešće nose ujutro prije ustajanja iz kreveta, čime se sprječava stagniranje krvi u venama. Izbjegavajte nošenje noću osim ako vam to ne savjetuje vaš osobni liječnik.
Raznovrsno radno okruženje
Za uspješno provođenje mjera samopomoći također je važno izbjegavati čimbenike koji potiču statiku tijela ili dulje vrijeme isti položaji tijela, stoga je važno nastojati omogućiti dinamičnost tijekom rada koja će održati prokrvljenost.
- Pokreti tijekom rada
Ako vaš posao zahtijeva da radite u sjedećem položaju, pokušajte raditi neke jednostavne pokrete nogama svakih 30 minuta, poput rotiranja stopala ili podizanja stopala na prste. - Korištenje "stojećeg" stola
Ako je moguće, nabavite stol za stajanje koji može ponuditi stojeći i sjedeći rad, te izmjenjivati položaje tijekom rada.
Kada posjetiti liječnika
Važno je da se, unatoč provođenju mjera samopomoći i osobne njege, obratite liječniku čim primijetite pojavu proširenih vena, promjenu njihovog stanja ili bilo kakvu promjenu u zdravlju Vaših nogu ili vena. Proširene vene mogu biti dobro poznata i raširena tema, ali važno je ne umanjiti niti zanemariti nijedno svoje zdravstveno stanje i konzultirati se što je prije moguće. Samo liječnik može dijagnosticirati proširene vene i savjetovati odgovarajuće liječenje ili provođenje mjera samopomoći.
Zaključak
Bolesti i stanja vena mogu ozbiljno ograničiti svakodnevni život oboljelog pojedinca, karakteriziran umorom, boli i psihičkom nelagodom, stoga je važno informirati se o metodama samopomoći koje mogu dodatno podržati postojeće terapije i liječenje.
Provođenjem praktičnih i jednostavnih mjera koje poboljšavaju cjelovito i opće tjelesno zdravlje možemo izravno utjecati na neke simptome i uspješno ih ublažiti, ali i vratiti samopouzdanje.
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.