Prostata – problemi se mogu ublažiti na prirodan način

Vrijeme za čitanje: 10 minuta
Featured Image

Prostata može, posebno kod muškaraca u kasnijoj životnoj dobi, uzrokovati niz problema koji bitno utječu na kvalitetu života i osobno blagostanje, kao neugodni simptomi benignog povećanja ili Benigna hiperplazija prostate* također duboko zadire u samopoštovanje. 

Kad se suoče s ovakvim problemima, važno je da pojedinci ostanu puni razumijevanja i ljubazni prema sebi, razgovaraju sa svojim osobnim liječnikom o uputama kako poboljšati svoj život te uz mnoge praktične savjete i dodacima prehrani, pomažu i sebi. 

Pozivamo vas da pročitate više o njima u nastavku!

Što je prostata?

To je mala žlijezda veličine oraha, koja predstavlja važan dio muškog reproduktivnog sustava, a nalazi se ispod mokraćnog mjehura, a koja, posebno u kasnijim razdobljima života kod muškaraca, može uzrokovati probleme zbog benignog povećanja.

Što je benigna hiperplazija?

Benigna hiperplazija prostate (BPH) je stanje nekanceroznog povećanja prostate, s kojim se muškarci susreću uglavnom u kasnijoj životnoj dobi. Problem odn stanje može sa sobom donijeti niz neugodnih simptoma.

Najčešći simptomi dobroćudnog povećanja odn BHP

Benigna hiperplazija prostate (BHP*) je stanje koje se može manifestirati na mnogo različitih načina, stoga je važno da o svojim tegobama najprije porazgovarate sa svojim osobnim liječnikom koji će nakon pretraga postaviti i odgovarajuću dijagnozu, a po potrebi i također odgovarajuće liječenje.

Opći i najčešći simptomi benigne hiperplazije prostate su:

  • Učestalo mokrenje
    Uglavnom buđenje noću zbog potrebe za mokrenjem i povećane učestalosti mokrenja.
  • Poteškoće s početkom mokrenja
    Poteškoće s početkom mokrenja ili čekanje na početak mokrenja.
  • Slab ili isprekidan protok urina
    Slab ili isprekidan protok urina, zbog pritiska prostate na uretru.
  • Bol u donjem dijelu trbuha ili zdjelice
  • BHP* može izazvati bol u donjem dijelu trbuha ili zdjelici.
  • Bol tijekom mokrenja ili ejakulacije
    Bol ili peckanje pri mokrenju ili ejakulaciji mogu biti simptomi prostatitisa.
  • Osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura
    Osjećaj da unatoč mokrenju mjehur nije potpuno ispražnjen.
  • Istjecanje urina ili inkontinencija
    Curenje ili nemogućnost zadržavanja urina može biti simptom BPH*

VAŽNO:

Simptomi se mogu razlikovati među pojedincima ovisno o dobi i zdravstvenom stanju te se smatraju općim vodičem ili opće poznatih fizičkih znakova upozorenja. Važno je da u slučaju bilo kakve promjene u zdravstvenom stanju vaših reproduktivnih organa ili mokraćnog sustava odmah posjetite osobnog liječnika, posavjetujete se s njim i, prema uputama liječnika, obavite i odgovarajuće pretrage. Na temelju obavljenih pretraga liječnik će postaviti i odgovarajuću dijagnozu i liječenje.

Važno je da ste svjesni ozbiljnosti zdravlja prostate i nikada ne odgađajte odlazak liječniku, ne umanjujte tegobe i djelujte na vrijeme jer ignoriranje potonjeg može ozbiljno ugroziti vaše zdravlje!

Prirodni načini

Problemi s prostatom mogu se olakšati provođenjem raznih praktičnih mjera ili pristupa, koji uglavnom mogu predstavljati dobro promišljen izbor namirnica na jelovniku i zdrav način života koji pokreće tijelo. Važno je da pojedinci budu svjesni da osiguravanjem cjelovitog općeg zdravlja mogu doprinijeti i zdravlju prostate, a istovremeno, da je u slučaju težih bolesti obavezna prethodna konzultacija s osobnim liječnikom prije sve takve promjene.

VAŽNO:
Dane preporuke smatraju se općim i ne sugeriraju, niti su zamjena za liječenje. Prije uvođenja novih namirnica u prehranu posavjetujte se s osobnim liječnikom ili nutricionistom. Određene namirnice mogu izazvati alergijske reakcije, stoga prije toga provjerite svoju osjetljivost na moguće alergene ili sa svojim osobnim liječnikom.

Važnost zdrave prehrane

Za svoje zdravlje najviše možemo učiniti sami, a za zdravlje organizma najvažniju ulogu ima naša prehrana pa je i kod problema s prostatom ili kod preventivnih mjera njihov odabir vrlo važan.

Prehrana hranom bogatom antioksidansima, Omega-3 masnim kiselinama i drugim važnim mineralima može značajno pridonijeti smanjenju upale u tijelu, a posljedično i očuvanju zdravlja prostate.

Neke opće poznate namirnice koje promiču i podržavaju zdravlje prostate su:

Rajčica

Sadrži likopen, koji se smatra snažnim antioksidansom koji može pomoći u smanjenju rizika od razvoja stanja i bolesti prostate.
Likopen se oslobađa tijekom kuhanja ili zagrijavanju.

Brokula

Biljke iz obitelji krustaca sadržijo spojeve koji se nazivaju sulforafani, koji mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja stanja i bolesti prostate.

Sjemenke bundeve

Bogate su cinkom, koji sadrži aktivne spojeve fitosterola za koje se zna da smanjuju utjecaj oksidativnog stresa na stanice prostate, pomažući u zaštiti stanica od oštećenja i upale.

Losos i druge masne ribe

Masna riba (losos, skuša i sardine) visoko je zasićena omega-3 masnim kiselinama, koje imaju važna protuupalna svojstva i mogu pomoći u smanjenju rizika od problema s prostatom.

Maslinovo ulje

Sadrži antioksidanse i mononezasićene masti koje mogu pomoći u smanjenju rizika od problema s prostatom.

Orašasti plodovi

Orasi, bademi i brazilski oraščići bogati su omega-3 masnim kiselinama, cinkom i drugim nutrijentima koji mogu pomoći u smanjenju rizika od problema s prostatom.

Zeleni čaj

Sadrži visoku razinu antioksidansa, koji mogu pomoći u smanjenju upale u tijelu i time pridonijeti smanjenju rizika od problema s prostatom.

Jagode

So bogat izvor antioksidansa koji mogu pomoći u smanjenju oksidativnog stresa i zaštititi stanice prostate, čime se smanjuje rizik od problema s prostatom.

Proizvodi od soje

Također sadrže aktivne spojeve fitosterola i izoflavona koji su poznati po smanjenju oksidativnog stresa u stanicama prostate.

Pitomi šipak

Sadrži antioksidativne polifenole koji mogu pomoći u smanjenju upale i time zaštititi stanice prostate. 

Preporučene namirnice

Kao što poznajemo namirnice koje pozitivno utječu na zdravlje prostate, znamo i namirnice koje čak mogu povećati rizik od problema poput BPH*.  

Namirnice koje je dobro izbjegavati ili barem ograničiti za zdravlje prostate su:

Crveno ili prerađeno meso

Zbog visokog udjela zasićenih masti ne preporučuje se konzumacija crvenog mesa, tj. govedina, svinjetina i janjetina.
Također je važno izbjegavati prerađeno meso poput kobasica, salama koje mogu sadržavati konzervanse i kemikalije.

Mliječni proizvodi

Mliječni proizvodi mogu sadržavati visoke razine kalcija i hormona, što može utjecati na razinu hormona u tijelu i tako pridonijeti problemima s prostatom.

Primjer: mlijeko, sir, jogurt

Uživanje alkohola

Konzumacija alkohola također može utjecati na hormonalnu ravnotežu, ujedno oslabiti rad imunološkog sustava te kao diuretik izazvati iritaciju mjehura. Pretjerana konzumacija alkohola stoga može imati značajan i negativan učinak na zdravlje prostate.

Šećer 

Hrana zasićena šećerom može uzrokovati upale u tijelu, pridonijeti prekomjernoj tjelesnoj težini i time negativno utjecati na zdravlje prostate.

Primjer: peciva, kolačići, slatkiši, gazirana pića, energetska pića, pakirani voćni sokovi, 

Prerađena hrana

Prerađena hrana sadrži malo hranjivih tvari, što može pridonijeti lošijem općem zdravlju i povećanom riziku od upale u tijelu, što opet utječe i na zdravlje prostate. 

Primjer: smrznute pizze, gotova tjestenina, čips, kokice, instant juhe, bijeli kruh, kroasani, peciva, kolači.

Dodaci prehrani 

Kako bi se tegobe ublažile, osim zdrave prehrane i načina života, pojedinac može posegnuti i za dodacima prehrani koji mogu pomoći u ublažavanju neugodnih simptoma. 

SEN Palmeto, Afrička šljiva, tradicionalno se i vrlo uspješno koristi za smanjenje širokog spektra problema s prostatom, budući da je potvrđeno da su ekstrakti kore afričke šljive učinkoviti u smanjenju simptoma benigne hiperplazije prostate.
Svojim djelovanjem djeluje protuupalno i utječe na regulaciju hormona.

Tjelesna aktivnost 

Redovita tjelesna aktivnost od iznimne je važnosti za očuvanje općeg zdravlja, a za održavanje zdravlja prostate potrebno je poboljšati prokrvljenost i hormonsku ravnotežu, što također može biti jedan od glavnih čimbenika rizika za probleme s prostatom. Za održavanje dobre tjelesne kondicije posebno se preporučuje:

  • Aerobne vježbe
    Trčanje, hodanje, vožnja bicikla i plivanje mogu pozitivno utjecati na zdravlje prostate.
  • Vježbe snage
    Mogu povećati mišićnu masu i utjecati na cjelokupno zdravlje prostate.
  • Vježbe za zdjelicu
    poboljšati tonus mišića i smanjiti rizik od problema s prostatom kao što su inkontinencija.

Upravljanje stresom za zdravu prostatu

Jedan od čimbenika rizika za probleme s prostatom je i stres, koji zbog velikog utjecaja na organizam može uzrokovati i hormonsku neravnotežu, upale u tijelu, a samim time u velikoj mjeri negativno utjecati na zdravlje prostate. Važno je da pojedinci nauče pravilno reagirati na stresne situacije i time neutralizirati njihov utjecaj.
Sjajni pristupi smanjenju stresa mogu uključivati:

  • Meditacija
    može pomoći u smanjenju stresa i poboljšati dobrobit.
  • Tehnike disanja
    može pomoći u kontroli stresa i opuštanju.

Redoviti liječnički pregledi

Jedna od najvažnijih mjera koje muškarci mogu poduzeti su redoviti liječnički pregledi prostate koji će biti najjasniji pokazatelj stanja i zdravlja prostate. Važnost redovitih pregleda ključna je kako za uspješnu prevenciju, brzo djelovanje tako i za uspješno, moguće liječenje, stoga je nužno da ih muškarci redovito odlaze ili nakon konzultacije s osobnim liječnikom.

Preporučuju se posjete:

  • svim muškarcima starijim od 50 godina jednom godišnje.
  • svim muškarcima koji, bilo zbog prijašnje prisutnosti u obitelji ili iz drugih razloga, imaju povećan rizik od problema s prostatom.

Zaključak

Za očuvanje zdravlja prostate predstavnici muškog spola mogu najviše učiniti sami, stoga je važno da odgovarajuće ili uzimaju u obzir opće savjete bez obzira na svoju dob ili brinu o svom zdravlju i prije nego što se suoče s bilo kojim od navedenih problema, jer primjerenim načinom života danas mogu utjecati na zdravlje prostate i u kasnijim razdobljima života.

Pojedinci koji već imaju problema mogu nakon liječničke konzultacije i uvođenja boljeg načina života ipak postići iznimne rezultate koji će im rasteretiti svakodnevicu i vratiti željenu kvalitetu života. 

Svijest o važnosti namirnica, utjecaju njihovih svojstava, aktivan život i meditacija tako mogu postati izvrsni alati kojima pojedinci obraćaju pažnju na zdravlje svoje prostate, a redovitim liječničkim pregledima mogu dobiti i potvrdu i sigurnost da su na pravom putu.   


Sadržaj pregledao: Samo Stadler, dr. sc. med., specijalist hitne medicine 


Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.

Deli:

Pregledajte naše teme

Nikada ne propustite naše zapise!

Nikada ne propustite novosti, skrivene ponude i aktualne akcije. Pobrinut ćemo se da o svemu budete na vrijeme obaviješteni.