Prostata – što je to i koja je njezina funkcija

Vrijeme za čitanje: 9 minuta
Featured Image

Prostatna žlijezda ili prostate je jedan od najvažnijih dijelova muškog reproduktivnog sustava, koji osigurava važnu funkciju zdrave muške aktivnosti i plodnosti, stoga je važno da posebno predstavnici muškog spola budu upoznati s njegovom ulogom i anatomijom, jer po promatrajući tijelo, pojedinci također mogu primijetiti potencijalne promjene koje su važne za reproduktivno zdravlje nisu dobrodošle.

U današnjem članku, usredotočit ćemo se na osnovne činjenice o njenom funkcioniranju, anatomiji, i nekim stanjima koja se mogu ublažiti uz pomoć prehrambenih dodataka.

Dobrodošli na čitanje!

Što je prostata?

Prostata je mala žlijezda veličine oraha, smještena ispod muškog mjehura i ispred rektuma. Ima ključnu ulogu u reproduktivnom sustavu, odnosno proizvodi tekućinu koja je dio sjemene tekućine.

Njena funkcija 

Iznimno je važna u funkcioniranju muškog reproduktivnog sustava, jer je njegova primarna funkcija proizvodnja tekućine, što utječe na plodnost ili zdravlje muških spolnih stanica – sperme.

Proizvodnja tekućine prostate

U prostati se odvija važan proces proizvodnje prostatske tekućine, koji provode specijalizirane žlijezdane stanice smještene u perifernoj, središnjoj i prijelaznoj zoni prostate. Osjetljive su na hormonalne signale testosterona i dihidrotestosterona koji potiču njihovu aktivnost.

Dihidrotestosteron (DHT)* je androgeni hormon koji se proizvodi iz testosterona i ima ključnu ulogu u funkcioniranju muškog reproduktivnog sustava. 

Sastav tekućine prostate

Sastoji se od kombinacije vode, enzima, proteina, minerala ili tvari koje obavljaju važne funkcije vitalne za zdravlje muške plodnosti. Prostatna tekućina također pomaže neutralizirati kiselu okolinu ženskih reproduktivnih organa, čime spermija ima bolje šanse za preživljavanje.. Ove tvari su:

  • Voda
    Prostatna tekućina je većinom voda.
  • Enzimi
    kao što je prostata-specifični antigen (PSA), pomaže otapanje sperme nakon ejakulacije, čime se povećava održivost sperme u ženskom reproduktivnom traktu.
  • Proteini
    Sadrži proteine ili bjelančevine koje pomažu u stvaranju karakteristične strukture sperme i brinu se za uspostavljanje optimalnih uvjeta koji su potrebni spermiju. Također štite prostatu od infekcija odn. štetnog utjecaja patogenih bakterija.
  • Minerali
    Cink je jedan od najvažnijih minerala i nalazi se u visokim koncentracijama u tekućini prostate. Učinci na zdravlje ili kvaliteta muške sperme sudjeluje u stvaranju DNK, održavanju strukture kromosoma u spermi i stoga je ključni čimbenik za stvaranje sperme.
  • Limunska kiselina
    Pomaže u regulaciji pH tekućine prostate odnosno povoljno okruženje koje štiti spermu.
  • Fruktoza
    Šećer, koji služi kao izvor energije za spermije i pomaže im da ostanu aktivni.

Prostata-specifični antigen (PSA)* je enzim koji ima važnu reproduktivnu funkciju, ali je također ključan u otkrivanju i dijagnozi bolesti prostate, jer njegove povišene razine u krvi mogu ukazivati ​​na bolesti poput benigne hiperplazije prostate (BPH), prostatitis ili rak .

Uloga u ejakulaciji

Odgovorna je za važne mišićne kontrakcije i prijenos signala u mozak koji omogućuju normalnu seksualnu aktivnost: 

Senzorna uloga

Prostata je također okružena živčanim završecima koji pomažu osjetiti i prenijeti seksualne podražaje i potaknuti reflekse kontrakcije mišića tijekom ejakulacije.

Kontrakcije mišića 

Kada se mišići prostate kontrahiraju, prostatna tekućina se oslobađa u mokraćnu cijev, a te kontrakcije također su usklađene sa kontrakcijama sjemenih mjehurića koji luče spermu.

Izlučivanje ejakulata

Mišići prostate se kontrahiraju tijekom ejakulacije i omogućuju izbacivanje tekućine iz prostate i sperme. Istodobno izlučivanje tekućine i sperme uvjet je za normalnu spolnu funkciju odn proces reprodukcije.

Uloga u regulaciji mokrenja

Odgovorna je za normalno mokrenje i pravilnu ejakulaciju.

Zaštita mjehura

Prostata također okružuje dio uretre i kontrolira protok urina kroz mišićne kontrakcije. kontrakcijama također sprječava ulazak sjemena u mokraćni mjehur, omogućuje izlučivanje tekućine kroz mokraćnu cijev te tako štiti i mokraćni mjehur.

Učinak na protok urina

Zbog položaja prostate, potonja utječe i na protok urina, jer može povećati pritisak na mokraćnu cijev i uzrokovati smetnje u protoku. Takvo stanje može biti čest simptom benigne hiperplazije prostate, koja se izražava kao slab ili isprekidan protok mokraće.

Utjecaj na plodnost

Proizvodnjom prostatične tekućine osigurava se optimalno okruženje koje štiti spermije i osigurava im sredstva za njihovu aktivnost.

Zaštita spermija

Tekućina prostate sadrži niz hranjivih tvari i minerala koji su ključni za zdravlje spermija, jer ih štite od oksidativnog stresa i osiguravaju hranjive tvari za njihovu aktivnost.

Optimalni pH

Alkalnost tekućine prostate također je važna za neutralizaciju pH okoline ženskih reproduktivnih organa, što pomaže u zaštiti spermija i povećava mogućnost oplodnje.

Enzimi

U tekućini prostate pomažu u ukapljivanju ili otapanje sjemena, što nakon ejakulacije omogućuje bolju pokretljivost spermija i povećava vjerojatnost oplodnje.

Položaj i anatomija

Prostata je iznimno važan dio muškog reproduktivnog sustava, smještena u zdjeličnoj šupljini, neposredno ispod mokraćnog mjehura. Okružuje ili prekriva dio uretre koji prolazi kroz njega, a može se osjetiti i kroz rektum, jer se nalazi točno ispred njega. 

Lokacija

Nalazi se u području zdjelice, ispod mokraćnog mjehura i ispred rektuma.

Oblika

Približne je veličine oraha, a s godinama mu se veličina može povećati. Povećanje je često povezano sa stanjem benigne hiperplazije prostate.

Kod odraslog muškarca prostata je veličine oraha i ima oblik blago spljoštenog stošca. Njegova se veličina može povećati s godinama, što je često povezano s benignom hiperplazijom prostate.

Anatomija

Prostata se sastoji od mnogih tkiva koja podupiru i omogućuju njezinu funkciju te time osiguravaju normalnu mušku reproduktivnu funkciju.

Žljezdano tkivo

Sastoji se od prb. 30 malih žlijezda koje proizvode prostatičnu tekućinu i raspoređene su u različitim zonama.

Mišićno tkivo

Omogućuje kontrakcije koje izbacuju sjemenu tekućinu tijekom ejakulacije i kontrolira protok urina kroz uretru.

Kapsula prostate oz. vezivno tkivo

To je tanko, ali snažno tkivo koje okružuje prostatu, dajući joj oblik i strukturu. Sastoji se od vezivnog tkiva (npr. kolagenih vlakana) i pruža zaštitu unutarnjim žlijezdama. 

Krvne žile

Žlijezda je bogato opskrbljena mrežom arterija, vena i kapilara , kao i donjom vezikalnom i prostatičnom arterijom, koje pružaju opskrbu hranjivim tvarima, kisikom i omogućuju njezin pravilan rad i zdravlje.

Živčano tkivo

Žlijezda je okružena nizom važnih živaca koji pomažu u izvođenju mišićnih kontrakcija tijekom ejakulacije i također u percepciji boli ili neugodnostima.

Stožac

Prostata je podijeljena u tri glavne zone, koje su važne za njezinu anatomiju, funkciju te liječenje i dijagnostiku mogućih stanja. Ove zone su:

  • periferna zona
  • središnja zona
  • tranzicijska zona

Periferna zona

To je dorzalni, vanjski vanjski dio prostate koji okružuje središnju zonu i sadrži žlijezde koje proizvode prostatičnu tekućinu. To je najveći dio prostate, koji je ujedno i najčešće mjesto razvoja raka.

Središnja zona

Nalazi se u samom središtu prostate i također sadrži dio uretre koja prolazi kroz nju. Sastoji se od većeg udjela mišićnog tkiva nego žlijezda. To je zona koja se smatra manje osjetljivom na razvoj bolesti. 

Prijelazna zona

Također pokriva dio uretre i zona je koja se može povećati kod benigne hiperplazije prostate i uzrokovati probleme s mokrenjem.

Povezava s drugim organima

Optimalan rad žlijezde ovisi i o drugim, reproduktivno povezanim organima, a također ima veliki utjecaj na zdravlje i pravilno funkcioniranje mokraćnog sustava.

Povezava s mokraćnim mjehurom

Zbog svog položaja, žlijezda također ima velik i izravan utjecaj na mokraćni mjehur, jer se nalazi odmah ispod njega i prekriva dio mokraćne cijevi. Moguće promjene u njezinu zdravstvenom stanju ili veličine se stoga također mogu izraziti promjenama u protoku urina.  

Povezanost sa sjemenim mjehurićima

Sjemeni mjehurići dio su muškog reproduktivnog sustava i produžene su žlijezde koje doprinose velikom dijelu sjemene tekućine ejakulatu. tvari poput fruktoze, proteina i vitamina. 

Moguće promjene i bolesti

Na rad žlijezde može utjecati nekoliko čimbenika, tj. promjene i bolesti koje mogu imati posljedice na njegov pravilan rad i cjelokupno zdravlje organizma. Najčešći mogu biti:

  • Benigna hiperplazija prostate (BPH)
    ili abnormalno povećanje prostate, koje nije kancerogeno i može se ublažiti primjenom Palmeto, afričke šljive.
  • Prostatitis
    ili akutna ili kronična upala prostate
  • Ciste i apscesi,
    uzrokovane infekcijom
  • Kalcifikacije i kamenci u prostati
  • Hormonalne promjene
    ili smanjena razina testosterona
  • Rak prostate
    oz. maligni tumor
  • Traume i ozljede
    uzrokovana vanjskim, fizičkim čimbenicima 

VAŽNO:

Promjene koje mogu biti znak bolesti ili simptome može utvrditi samo liječnik ili kvalificirani zdravstveni djelatnik. Ako posumnjate na bilo kakvu promjenu u zdravlju svojih reproduktivnih organa, odmah se obratite svom osobnom liječniku koji će nakon pregleda također postaviti odgovarajuću dijagnozu i odgovarajuće liječenje. 

Zaključak

Unatoč svojoj maloj veličini, prostata je jedna od najvažnijih žlijezda u muškom tijelu, stoga je razumijevanje njezine pravilne funkcije još važnije, jer stečeno znanje i dobro poznavanje tijela pojedinca može ga usmjeriti i na preventivno djelovanje i povećanu pažnju, što također može pomoći u očuvanju njegovog zdravlja.


Sadržaj pregledao: Samo Stadler, dr. sc. med., specijalist hitne medicine

 
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.

Deli:

Pregledajte naše teme

Nikada ne propustite naše zapise!

Nikada ne propustite novosti, skrivene ponude i aktualne akcije. Pobrinut ćemo se da o svemu budete na vrijeme obaviješteni.