Riječ hemoroidi potiče od grčke riječi "haimorrhoides", što u prijevodu znači "protočna krv", a opisuje već svima dobro poznato zdravstveno stanje ili nelagodje, koje nazivamo i zlatna žila. S njom se – barem jednom u životu, do svoje 50. godine – susretne čak 50% ljudi..
Unatoč učestalosti zlatne žile odn hemoroidi no i dalje ostaju neugodna tema razgovora, već samo zbog intimnosti područja na kojima se pojavljuju, pa je današnji zapis u potpunosti posvećen osvješćivanju, njihovom prepoznavanju i simptomima.
Upoznati se s glavnim čimbenicima rizika i iskoristiti stečena znanja za poboljšanje zdravlja,
Dobrodošli!
Što su?
To su otečene vene donjeg dijela rektuma i anusa, koje mogu uzrokovati fizičku nelagodu poput svrbeža i krvarenja. Mogu se pojaviti na unutarnjem ili vanjskom dijelu, a definiraju se prema mjestu nastanka:
- unutarnji hemoroidi
- vanjski hemoroidi
Kako ih opredjeljujemo
Prepoznajemo ih je prvenstveno po mjestu nastanka i karakteristikama po kojima se međusobno razlikuju, a mogu i prelaziti iz jednog oblika u drugi, stoga je važno da budemo pažljivi na:
Unutarnje karakteristike
Nalaze se na unutarnjem dijelu rektuma i najčešće nisu vidljivi i opipljivi.
Bezbolni su, ali mogu krvariti.
- Lokacija
Nalaze se unutar rektuma, iznad linije anusa.
- Izgled
So mekši i nevidljivi, ali mogu oteći ili se izbočiti ili prolabiraju kroz anus.
U tom se slučaju mogu pojaviti kao male izbočine ili kvržice koje se mogu potisnuti unutra.
- Boja
Je svjetlija od vanjske kože anusa, najčešće je crvenkaste ili ružičaste boje.
Karakteristike vanjskih
Nalaze se na vanjskom dijelu rektuma odn ispod kože vanjskog dijela anusa i može izazvati veću fizičku nelagodu i bolne simptome.
- Lokacija
Pojavljuju se na vanjskom dijelu anusa.
- Izgled
Najčešće se pojavljuju u obliku otečenih izbočina ili kvržica izvan anusa. Jasno su vidljive i mogu se opipati kao tvrde ili meke izbočine.
- Boja
Plavkaste su ili ljubičaste boje zbog otekline i upale.
Prolapsirani
Prolapsirani hemoroidi su unutarnji hemoroidi koji izboče kroz anus. ili kroz njega pređu, čime postaju vidljivi i opipljivi.
- Izgled
Mogu se pojaviti kao male izbočine ili veće kvržice, ovisno o stupnju prolapsa. - Boja
Svjetliji su boje od vanjskih, najčešće ružičaste ili crvenkaste boje.
Trombozirani hemoroidi
Upala i iritacija vene mogu zbog trenja i prekomjernog naprezanja izazvati nakupljanje krvnih stanica, odnosno stvaranje krvnog ugruška - tromboze. Trombozirani hemoroidi također mogu predstavljati intenzivnije simptome od vanjskih.
- Izgled
Izgledaju poput tvrdih izbočina oko anusa.
- Boja
Izbočine su plavičaste ili ljubičaste boje.
Najčešći simptomi
Unutarnji i vanjski simptomi hemoroidi uglavnom mogu predstavljati izrazitu tjelesnu nelagodu, koja je posljedica natečenih vena u izrazito osjetljivom području donjeg dijela rektuma, stoga je bitno da obratimo pozornost na sve promjene u zdravlju crijeva, promjene u procesu defekacije, kao i na sve vidljive tragove krvi u stolici.
VAŽNO: Simptomi se mogu razlikovati među pojedincima i navedeni su kao opće poznati, stoga je nužno da se pri sumnji na pojavu hemoroida odmah obratite svom osobnom liječniku jer samo kvalificirano medicinsko osoblje može dati odgovarajuću dijagnozu i liječenje. Simptome poput rektalnog krvarenja, nikako ne ignorirajte, jer može biti i znak drugih ozbiljnih crijevnih stanja ili bolesti, koje također zahtijevaju hitnu liječničku pomoć.
Najčešći simptomi koje možemo opredijeliti prema vrsti hemoroida su:
Simptomi vanjskih
- Krvarenje
može biti simptom pojave hemoroida i obično se opaža kao svijetlo crvena krv, najčešće na korištenom toaletnom papiru ili u wc školjki, nakon izlučivanja ili obavljanja nužde. - Bol i nelagoda
Zbog njihove lokacije, tj. ispod kože oko anusa, mogu izazvati neugodne ili čak jake bolove, osobito tijekom sjedenja ili obavljanja velike nužde. Bol može varirati ovisno o stanju i ozbiljnosti, a opisuje se kao oštra i probadajuća, ali može postati i stalna.
U slučaju tromboze, odnosno stvaranja krvnog ugruška u hemoroidu*, bol se također može znatno pojačati i trajati nekoliko dana.
Trombozirani hemoroid* je hemoroid u kojem se stvara krvni ugrušak ili trombus. Nastalo stanje uzrokuje značajniju bol i zahtijeva hitnu pažnju i liječenje.
- Svrbež i iritacija
Mogu također izazvati iritaciju i svrbež, jer područje zbog otečenih i nabreklih vena postaje još osjetljivije i samim time i svrbi. Svrbež i iritaciju može uzrokovati i prekomjerno izlučivanje stolice, koja se, zbog oteklina ili promijenjene površine, može zadržati oko hemoroida.
Simptomi unutarnjih
Zbog lokacije nastanka, unutarnji hemoroidi obično nisu toliko uočljivi kao vanjski, pa nas na njihovu pojavu mogu upozoriti sljedeći simptomi:
- Krvarenje
Čak i kod unutarnjih hemoroida, jedan od najčešćih simptoma može biti krvarenje koje se javlja kada imate veliku nuždu. Budući da su bezbolni, krvarenje može biti jedini vidljivi pokazatelj.
- Prolaps
To se događa kada unutarnji hemoroid izboči kroz anus. Takav hemeroid također uzrokuje nelagodu ili bol ako zaglavi izvan anusa.
- Sluzav iscjedak
Pojava unutarnjih hemoroida može biti praćena i sluzavim iscjetkom koji dodatno iritira kožu oko anusa i može izazvati svrbež.
Kako nastaju
hemoroidi su posljedica procesa čiji je glavni uzrok povećani pritisak u venama koje se šire zbog njihovog preopterećenja.
Proces nastanka hemoroida može se opisati primjerom teškoće pri izlučivanju:
Proces nastanka hemoroida:
- Povećanje tlaka u venama
Napinjanje tijekom izlučivanja stvara dodatni pritisak u venama, što može dovesti do širenja vena i njihove upale. Ovakvo napinjanje najčešće se događa tijekom teškoće pri izlučivanju. - Javljaju se vaskularne promjene
Zbog učestalog i dugotrajnog napinjanja može oslabiti i strukturna potpora venskih stijenki u analnom području, što također dovodi do proširenja i upale vena. Na slabljenje može utjecati i starost, genetika i slični faktori.
- Venski zastoj ili kongestija
Zbog povišenog krvnog tlaka u venama, može se nakupljati u venama oko anusa i uzrokovati vensku kongestiju odnosno zastoj krvi, širenje vena i nastanak hemoroida.
Faktori rizika
Faktora rizika za nastanak hemoroida može biti i više, no najčešće njihovu pojavu pripisujemo teškoćama pri obavljanju velike nužde, a uzroci se mogu kriti iu našim prehrambenim navikama i načinu života koji su također usko povezani sa zdravljem i funkcioniranjem našeg crijeva.
Kako bismo smanjili rizike, od iznimne je važnosti upoznati se s čimbenicima koji povećavaju rizik, bolje sagledati tijek naše svakodnevice te otkloniti ili smanjiti utjecaj negativnih čimbenika, kao što su:
Zatvor
Zatvor je jedan od glavnih faktora rizika za pojavu hemoroida, jer zbog teškoća pri izlučivanju značajno raste tlak u analnom području, što uzrokuje širenje vena i povećava mogućnost nastanka hemoroida.
Napinjanje
Često ili dugotrajno napinjanje pri teškoćama u izlučivanju, uslijed proljeva ili drugih probavnih problema, negativno utječe na čvrstoću venskih stijenki, jer ih može oslabiti, čime se povećava rizik od razvoja hemoroida.
Dugotrajno sjedenje
Dugotrajno sjedenje može usporiti cirkulaciju, odnosno krvni optok donjeg dijela tijela, što povećava rizik od venske kongestije i time i mogućnost nastanka hemoroida.
Prekomjerna tjelesna težina
Prekomjerna tjelesna težina može povećati pritisak na trbušnu šupljinu, područje zdjelice, a time i pritisak u venama anusa, što posljedično može pridonijeti razvoju hemoroida.
Trudnoća
Zbog rastuće maternice tijekom trudnoće se povećava se volumen krvi i tlak na vene u području zdjelice, što također predstavlja rizik i povećanu mogućnost razvoja hemoroida.
Starost
Elastičnost i čvrstoća krvožilnog tkiva opada s godinama, pa starost također može pridonijeti povećanom riziku od razvoja.
Genetska predispozicija
Prisutnost takvih problema u obitelji ili nasljedna sklonost oštećenoj funkciji krvožilnog tkiva, može predstavljati povećan rizik od razvoja.
Neuravnotežen prehrana
Neuravnotežena i manjkava prehrana, odnosno prehrana s nedostatkom vlakana, može uzrokovati zatvor i probleme sa stolicom, čime se povećava mogućnost razvoja hemoroidi.
Pretjerana konzumacija alkohola
Može uzrokovati dehidraciju, što dovodi do zatvora, čime se povećava mogućnost razvoja hemoroidi.
Oblici samopomoći
Hemoroidi su stanje koje nam se može dogoditi u bilo kojoj fazi našeg života i ne uzimajući u obzir pogodne okolnosti, stoga je važno znati što pomaže, kako si pružiti olakšanje i pravilnu njegu. Uz liječničku pomoć i odobrenje možemo unijeti promjene kako u svakodnevni život tako iu prehranu, utjecati na probavu i dobrobit, ali i podržati liječenje.
Osobe s navedenim problemima stoga se odlučuju pomoći ublažiti simptome dodaci prehrani, no važno je voditi računa i o primjerenom načinu života.
VAŽNO:
Prije promjene prehrambenih navika posavjetujte se s osobnim liječnikom i nutricionistom te nemojte prakticirati nikakve praktične oblike samopomoći bez liječničke potvrde i odgovarajuće dijagnoze. Dijagnozu hemoroida može postaviti samo osobni liječnik odn kvalificiranog medicinskog stručnjaka, stoga ga odmah kontaktirajte ako sumnjate na pojavu.
Neki oblici samopomoći mogu biti:
- Prehrana bogata vlaknima
Vlakna su neophodna za prolazak mekše stolice, što može smanjiti naprezanje i pritisak na vene analnog područja, čime se smanjuje mogućnost pojave.
Preporuča se unos voća, povrća i proizvoda od cjelovitih žitarica.
- Adekvatna hidratacija
Dovoljan unos tekućine ili vode u organizam, pomaže omekšavanju stolice te tako izravno utječe na lakše otpuštanje stolice i smanjuje rizik od nastanka hemoroidi.
- Redovita tjelesna aktivnost
Pospješuje pravilnu cirkulaciju krvi ili zdravu cirkulaciju krvi i sprječava stagnaciju krvi u području zdjelice, čime se izravno smanjuje rizik od razvoja hemoroidi.
- Izbjegavanje dugotrajnog sjedenja ili stajanja
Dugotrajno sjedenje ili stajanje može povećati pritisak na vene donjih udova i oslabiti cirkulaciju, stoga je važno izbjegavati stagnaciju tijela.
- Tople kupke
Topla voda može pomoći u opuštanju mišića analnog područja, smanjiti nelagodu i ubrzati zacjeljivanje hemoroidi, tako da tople kupke mogu biti korisne čak i kod već postojećeg stanja hemoroidi.
- Pravilna higijena
Zbog upale i iritacije kože važno je pripaziti na pojačanu higijenu, jer kod pojave hemoroida i njihovog ispupčenog oblika na tom se području nakuplja višak blata koji to područje može dodatno iritirati. Preporuča se korištenje mekih krpica i/ili hidratantnih maramica.
- Dodaci prehrani
Oni mogu značajno pomoći u ublažavanju simptoma uzrokovanih razvojem hemoroidi ili također djeluju učinkovito kao prevencija protiv recidiva.
Poznate su i kapsule Proktolex, koji sadrže ekstrakte prirodnih sastojaka poput heljde, zobi, heljde i divljeg kestena koji pozitivno utječu na labavost vena, propusnost i krhkost kapilara, poremećaje cirkulacije krvi te pridonose snižavanju tlaka u venama stražnjice..
Kada posjetiti liječnika
Obavezno se javite svom liječniku čim primijetite bilo kakve promjene u radu crijeva i iscjetku - kako mokraći tako i stolici, jer samo uz liječničku pomoć možete utvrditi točan uzrok tegoba, dobiti vjerodostojnu dijagnozu i odgovarajuće liječenje . Ne odgađajte posjet, jer to možete pravodobno prepoznati i primjereno liječenje smanjiti svoju nelagodu i spriječiti moguće medicinski komplikacije.
Zaključak
Pojava hemoroidi može biti neugodno i bolno iskustvo, stoga je važno prije same pojave postupiti u skladu s tim, upoznati se s mogućim čimbenicima rizika i omogućiti način života koji će blagotvorno djelovati na naše probavno zdravlje i potaknuti fizičku aktivnost našeg organizma.
Također je važno razgovarati o problemu hemoroidi dajemo adekvatne informacije, ne šutimo o problemima i reagiramo odmah kada se pojave, jer uz malo znanja i hrabrosti možemo osigurati brzo i adekvatno rješavanje problema.
Često postavljana pitanja i odgovori
Kako da znam da li imam hemeroid?
Pojava hemoroidi najčešće su popraćeni opće poznatim simptomima, kao što su krvarenje, bol i pojava otoka ili kvrge u području anusa.
Mogu li se hemoroidi "vratiti"?
hemoroidi su zdravstveno stanje koje se može ponoviti, stoga je važno razgovarati o tome sa svojim osobnim liječnikom i točno se pridržavati njegovih uputa.
Kako med hemeroidi razlikujem?
Hemoroidi se razlikuju prema mjestu nastanka, tj. vanjsku ili unutarnju regiju rektuma.
Kako si pomoći sam?
Najvažnije je da kada se sumnja na razvoj hemoroida odmah posjetite svog osobnog liječnika koji će vam sukladno vašem stanju, predložiti odgovarajuće liječenje i prikladne oblike samopomoći koji će podržati proces liječenja
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.