Kandida je poznata kvasnica ili gljiva, čija je prisutnost u organizmu nužna, ali svojim pretjeranim razmnožavanjem može uzrokovati brojne zdravstvene probleme koji uvelike utječu na fizičko i psihičko stanje, stoga je važno obratiti pozornost na jedan od najvažnijih čimbenika za održavanje pravilne količine u tijelu – prehrana.
U ovom članku fokusiramo se na prikladnu prehranu ili predstavljamo set namirnica koje sprječavaju prekomjerni rast i osiguravaju dobro crijevno zdravlje i uravnoteženu crijevnu floru te namirnice koje se moraju izbjegavati jer mogu samo potaknuti rast gljivica.
Dobrodošli na čitanje!
Što je kandida?
ili Candida Albicans je vrsta kvasca odn gljivice iz roda Candida (kandida), koje su prirodno prisutne u crijevima, ustima i koži. Dio je mikrobiote odn crijevne flore i u malim količinama je neophodna, a u prekomjernim količinama može izazvati mnoge infekcije.
Najčešći simptomi rasta
Kandida je gljivica koja se izuzetno brzo širi, stoga je važno pratiti svoje osobno stanje, stanje probavnog sustava, stanje intimnih područja, kože, ali i usne šupljine, budući da spomenuta područja mogu prva pokazivati znakove njenog pretjeranog rasta ili infekcije.
VAŽNO: Navedeni simptomi su opće poznati, što znači da se mogu razlikovati od osobe do osobe. Ako posumnjate na infekciju uzrokovanu Candidom Albicans, odmah se obratite svom osobnom liječniku koji će nakon pregleda postaviti odgovarajuću dijagnozu i po potrebi liječenje.
Općepoznati i najčešći simptomi infekcija su:
Kod žena
- Vaginalna kandidijaza
je infekcija vaginalnog područja uzrokovana prekomjernim rastom kandide. Može se manifestirati nizom neugodnih simptoma, kao što su svrbež, vaginalni iscjedak, bolno mokrenje i/ili bolan spolni odnos.
Kod muškaraca
- Genitalna kandidijaza
To je gljivična infekcija muškog spolnog područja koja se može manifestirati simptomima kao što su crvenilo i svrbež u genitalnom području, bol tijekom spolnog odnosa, bijeli osip ili crvene fleke na penisu, ljuštenje kože.
Kod djece
Infekcije Candidom Albicans kod djece su posebno hitne, pa ako sumnjate na infekciju Candidom Albicans kod djeteta, obratite se pedijatru, osobnom liječniku ili od strane kvalificiranog zdravstvenog radnika.
Najčešći simptomi infekcije Candidom Albicans u djece su:
- soor ili infekcija usne šupljine
što se najčešće izražava simptomima poput bijelih naslaga iznutra, bolova u usnoj šupljini i otežanog hranjenja. - osip od pelena
(ili kandidijaza kože), koja se može manifestirati simptomima poput osipa, pustula i ljuštenja kože.
Namirnice koje su uključene u prehranu
Jedan od najčešćih čimbenika za sprječavanje prekomjernog rasta kandide su naše prehrambene navike, stoga je nužno dobro proučiti svoj jelovnik i paziti da sadrži namirnice koje uzrokuju prekomjerni rast gljivica ili sprječavaju gljivice i potiču djelovanje korisnih bakterija u crijevima.
Opći primjeri namirnica korisnih za održavanje zdrave crijevne mikroflore ili ravnoteže bakterija mogu biti:
Zeleno povrće
Povrće može biti izvrstan izvor vlakana koja u crijevima služe kao hranjive tvari za korisne bakterije odnosno probiotike. Ove hranjive tvari su prijeko potrebne probioticima, jer samo one mogu zauzeti mjesta patogenih ili štetnih bakterija i tako povoljno djeluju na naše zdravlje.
Lisnato povrće
Špinat, kelj, zelena salata i rikula bogat su izvor antioksidansa i vlakana koji služe kao prirodni prebiotici ili hranjive tvari za probiotike, podupiru njihovu aktivnost i doprinose uravnoteženoj crijevnoj flori.
Kapusnice
Oni su povrće nazvano po križnom obliku cvjetova s laticama sličnim njima brokula, cvjetača, prokulica i kupus. Sadrže visok udio vlakana te tako omogućuju dobru probiotičku aktivnost u crijevima.
Tikvice i krastavci
Sadrže nisku razinu kalorija i obiluju vodom, a svojom hidratacijom pomažu u održavanju zdravlja probavnog sustava.
Probiotička hrana
To su namirnice koje sadrže žive probiotičke mikroorganizme čija prisutnost u crijevima potiče rad imunološkog sustava, doprinosi zdravoj, pravilnoj probavi i cjelokupnom zdravlju organizma. Općepoznate probiotičke namirnice su:
Jogurt u kefiru
Sadrže žive kulture probiotika i pomažu obnoviti i kolonizirati korisne bakterije u crijevima.
Fermentirano povrće
Kiseli kupus i kimchi također su zasićeni prirodnim probioticima koji pomažu obnoviti i kolonizirati korisne bakterije.
Kombucha
To je fermentirani čajni napitak bogat probioticima.
Proteini i zdrave masti
Nemasne bjelančevine, biljni izvori bjelančevina i zdrave masti opskrbljuju tijelo esencijalnim aminokiselinama koje su neophodne za rast i funkcioniranje korisnih bakterija.
Nemasni proteini
Piletina, puretina, riba i biljni izvori proteina (npr. tofu i mahunarke) izvrstan su izvor esencijalnih aminokiselina i potiču rast i aktivnost korisnih bakterija.
Zdrave masti
Avokado, maslinovo ulje, orašasti plodovi i sjemenke izvrstan su izvor zdravih masnoća i pomažu apsorpciju hranjivih tvari u crijevima te tako potiču aktivnost korisnih bakterija.
Kokosovo ulje
Ima visoka antifungalna svojstva te se također može koristiti u kuhanju.
Češnjak
Češnjak je poznat po svojim prirodnim antifungalnim svojstvima, može se jesti sirov ili koristiti u kuhanju u tu svrhu.
Dodaci prehrani
Uzimanje dodataka prehrani, probiotika ili prebiotika može pomoći u prevenciji infekcija, jer nam mogu pomoći vratiti ili održati pravilno uravnoteženu crijevnu mikrobiotu i time smanjiti prekomjerni rast kandide.
Hrana koju je bolje izbjegavati
Osim namirnica koje se preporučuju za konzumiranje, poznate su i one koje znatno i brzo potiču rast neželjenih gljivica u organizmu, stoga je nužno da dobro proučimo svoj jelovnik i iz njega izbacimo hranu, koja potiče takvu aktivnost.
Opće poznata hrana koja pogoduje gljivicama ili koje izbjegavamo su:
Šećeri i sladila
Rafinirani šećeri i prirodni zaslađivači smatraju se primarnim izvorom hranjivih tvari za Candidu Albicans, jer im šećer pruža izvor energije za rast i razmnožavanje. Dakle, da bi spriječili razvoj kandide, potrebno je iz jelovnika izbaciti sve šećere i zaslađivače.
Rafinirani šećeri
Beli šećer, smeđi šećer i sirupi s visokim udjelom fruktoze mogu potaknuti razvoj kandide, stoga je nužno s jelovnika izbaciti peciva, slatkiše i slatka pića.
Prirodni šećeri
Med, javorov sirup i agavin sirup prirodni su izvori šećera, ali ipak potiču rast kandide.
Umjetni zaslađivači
Aspartam, sukraloza i saharin mogu utjecati na crijevnu floru i tako potaknuti rast kandide.
Prerađena, rafinirana hrana
Bijela moka
I hrana napravljena od njega (bijeli kruh, tjestenine, peciva itd.), sadrže puno ugljikohidrata, koji potiču rast kandide.
Prerađene grickalice
Čips, keksi i krekeri itd. mogu sadržavati skrivene šećere, konzervanse i aditive koji negativno utječu na ravnotežu mikroorganizama u crijevima.
Konzervirana hrana
Pretpripremljena i konzervirana hrana (gotovi umaci, konzervirano voće itd.) sadrži aditive, konzervanse i šećere koji potiču rast kandide.
Alkohol i kofein
Alkoholna pića
Alkoholna pića (npr. pivo, vino itd.) remete probavni sustav i time negativno utječu na imunološki sustav te omogućuju rast kandide.
Pića s kofeinom
Kofein može utjecati na crijevnu floru i posljedično na funkcioniranje imunološkog sustava, čime se stvara prilika za rast gljivica.
Gazirana pića
Gazirana pića sadrže šećere i/ili umjetna sladila koja mogu omogućiti pretjerani rast kandide.
Zaključak
Svijest o namirnicama i njihovim svojstvima može biti izvrstan prvi i najvažniji korak prema eliminaciji viška Kandida bakterija, uravnoteženoj mikrobioti, a posljedično i prema boljem funkcioniranju probavnog sustava i boljem osjećaju.
Važno je dobro se informirati o namirnicama i njihovom nutritivnom sastavu, iz jelovnika isključiti jela koja pospješuju aktivnost kandide te se pridržavati navedene dijete. Uz stečeno znanje i malo upornosti, uskoro možemo očekivati oslobađajuće rezultate koji će se očitovati u poboljšanju probave i u dobrobiti.
Sadržaj pregledao: Samo Stadler, dr. sc. med., specijalist hitne medicine
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.