Melisa ili Matičnjak je biljka koja je uvijek "na zalihi" u mnogim "kućnim" ljekarnama, jer donosi zdravstvene koristi koje su u modernom dobu, vremenskoj stisci i ubrzanom načinu života itekako dobrodošle. Njezina tradicionalna upotreba kroz stoljeća samo dodatno potvrđuje njezinu učinkovitost i popularnost.
U današnjem članku donosimo popis svih blagotvornih učinaka koje možete iskoristiti konzumacijom dodataka prehrani ili šalice čaja. Stečenim znanjem napokon možete poboljšati i vlastito zdravlje te opće dobrostanje..
Pozivamo vas na čitanje!
Što je
Je zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae) koja sadrži aktivne bio spojeve pomoću kojih može ublažiti brojna zdravstvena stanja.
Glavne aktivne tvari
Biljka je bogata brojnim bioaktivnim spojevima koji posjeduju posebna svojstva zahvaljujući kojima može pozitivno utjecati na zdravlje i poboljšati različita stanja – posebno emocionalna. Glavne bioaktivne tvari melise su:
Eterična ulja
Eterična ulja prisutna u biljci sadrže citral, citronelal i geraniol – spojeve koji djeluju umirujuće na živčani sustav, poboljšavaju raspoloženje i pomažu kod nesanice.
Flavonoidi
Flavonoidi su antioksidansi koji pomažu u "borbi" protiv oksidativnog stresa, sprječavaju oštećenja nastala njegovim djelovanjem i posljedično smanjuju upale u tijelu. Melisa je bogata flavonoidima i smatra se izvrsnim izvorom antioksidansa.
Tanini
Su kemijski spojevi iz skupine polifenola koji djeluju protuupalno i antimikrobno, što je posebno korisno kod ublažavanja probavnih tegoba i iritacija kože.
Kiseline
Melisa sadrži nekoliko važnih kiselinskih spojeva koji pridonose njezinim ljekovitim svojstvima, jer imaju snažno protuupalno, antioksidativno, antimikrobno i umirujuće djelovanje, a istovremeno podupiru funkciju imunološkog sustava. Najpoznatija je ružmarinska kiselina, koja djeluje kao antioksidans – štiteći stanice od oštećenja slobodnim radikalima – te ima protuupalna i antivirusna svojstva. Koristi se i za učinkovito liječenje virusa herpes simplex (HSV).
“Ljekoviti” učinci
Zbog simultanog i sinergijskog djelovanja bioaktivnih spojeva, ova biljka pruža brojne blagotvorne učinke koji mogu pomoći kod različitih tegoba. Bilo da se radi o nadutosti, tjeskobi ili hormonskoj neravnoteži – šalica čaja od melise ili popularni dodatak prehrani može značajno poboljšati zdravlje. No, to nije sve!
Najvažniji i najčešći učinci melise su:
Umirujući učinci
Biljka je jedno od najpoznatijih prirodnih sredstava za podršku mentalnom zdravlju, jer sadrži spojeve koji djeluju izravno na funkciju mozga i sposobnost regulacije emocija.
- Smanjenje stresa i tjeskobe
Bioaktivni spojevi (ružmarinska kiselina i eterična ulja) djeluju na receptore u mozgu koji reguliraju stres te potiču oslobađanje gama-aminomaslene kiseline (GABA), koja umiruje živčani sustav. - Poboljšanje raspoloženja
Melisa također povećava proizvodnju serotonina, poznatog kao hormon "sreće", zbog čega ima i blaga antidepresivna svojstva. - Podrška kvaliteti sna
Redovita konzumacija melise (u obliku čaja ili kapsula) pomaže kod nesanice te doprinosi dubljem i kvalitetnijem snu. Također skraćuje vrijeme potrebno za uspavljivanje i produljuje trajanje sna.
Melisa je čest sastojak biljnih pripravaka protiv stresa i nesanice, a u srednjem vijeku su je nazivali "biljkom veselja", jer se vjerovalo da pomaže i kod iscrpljenosti i depresije.
Podrška probavnom sustavu
Još od antičkih vremena poznata je kao učinkovito sredstvo za probavne tegobe, jer opušta glatke mišiće, potiče metabolizam i poboljšava apsorpciju hranjivih tvari.
- Ublažavanje nadutosti i vjetrova
Bioaktivni spojevi opuštaju glatke mišiće probavnog sustava, čime se smanjuje nadutost i osjećaj težine u želucu. - Ublažavanje grčeva
Djeluje spazmolitički, odnosno smanjuje grčeve, bilo da su probavni ili menstrualni.
- Poticaj probave
Potiče lučenje probavnih enzima i žuči, što ubrzava razgradnju hrane i bolju apsorpciju hranjivih tvari. - Protuupalni učinak na želudac
Pomaže kod gastritisa i ublažava simptome sindroma iritabilnog crijeva (IBS).
Antivirusni i antibakterijski učinci
Kombinacija bioaktivnih spojeva u melisi znanstveno je potvrđena kao učinkovita u borbi protiv virusa i bakterija, što je čini korisnom u prevenciji i liječenju infekcija.
- Herpes simplex virus (HSV)
Ružmarinska kiselina dokazano inhibira replikaciju HSV-1 i HSV-2, a lokalna primjena pripravaka od melise može skratiti trajanje i smanjiti intenzitet herpetičnih izbijanja. - Podrška imunološkom sustavu
Flavonoidi u melisi jačaju prirodnu obranu organizma protiv virusa i bakterija. - Antibakterijsko djelovanje
Učinkovita je i protiv bakterija poput Staphylococcus aureus i Escherichia coli, što može biti korisno u liječenju infekcija kože i probavnog sustava.
Smanjenje menstrualnih i hormonska ravnoteža
Također može biti iznimno koristan za ublažavanje “ženskih” problema odn problemi povezani s hormonalnim promjenama.
- Ublažavanje menstrualnih grčeva
Njezino opuštajuće djelovanje pomaže u smanjenju menstrualnih bolova. - Podrška hormonskoj ravnoteži
Pomaže u regulaciji hormona, što može biti korisno za žene s predmenstrualnim sindromom (PMS) ili tijekom menopauze. - Poboljšanje raspoloženja tijekom ciklusa
Zahvaljujući svojim umirujućim svojstvima, melisa može pomoći i kod promjena raspoloženja povezanih s hormonalnim oscilacijama.
Melisa djeluje kao prirodni antispazmodik, što znači da opušta glatke mišiće maternice i smanjuje bolne grčeve. Također sadrži ružmarinsku kiselinu, koja ima blago protuupalno i analgetsko djelovanje.
Antioksidativno djelovanje i zaštita od oksidativnog stresa
Melisa je bogat izvor antioksidansa koji štite stanice od oštećenja uzrokovanih oksidativnim stresom.
- Neutralizacija slobodnih radikala
Flavonoidi i ružmarinska kiselina smanjuju oksidativni stres, koji je povezan sa starenjem i razvojem kroničnih bolesti. - Podrška srcu i krvnim žilama
Antioksidansi poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju rizik od ateroskleroze. - Zaštita mozga
Štiti neurone i živčane stanice od oksidativnih oštećenja, čime može smanjiti rizik od neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.
Podrška metabolizmu i ravnoteži tijela
Također utječe na metaboličke procese u tijelu, koji su važni za regulaciju šećera u krvi, metabolizam te funkciju jetre i bubrega.
- Snižavanje šećera u krvi
Ekstrakti melise pomažu u regulaciji razine glukoze u krvi. - Podrška pri gubitku viška kilograma
Potiče metabolizam i probavu, pomažući tako prirodnoj regulaciji tjelesne težine. - Detoksikacijski učinci
Potiče rad jetre i bubrega, pomažući tijelu u izlučivanju toksina.
Zaključak
Blagotvorni učinci melise – bilo u obliku ekstrakta, dodataka prehrani ili prirodnih pripravaka – su brojni. Važno je razmisliti o onima koji najbolje odgovaraju vašem tijelu i mogu poboljšati vaše zdravlje. Uz bolje poznavanje vlastitog organizma, pravilno doziranje i savjetovanje s nutricionistom, melisa može značajno doprinijeti vašem svakodnevnom blagostanju i kvaliteti života.
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.