Proširene vene predstavljaju i estetski i zdravstveni problem s kojim se uglavnom susreću starije žene, no nažalost, uglavnom zbog hormonalnih promjena, mogu pogoditi i majke ili mlađih jedinki. Njihova se pojava može činiti svakodnevnom zbog njihove učestalosti, ali nas u isto vrijeme informira o cjelovitom zdravlju krvožilnog sustava, koje nikako ne smijemo zanemariti, a neugodne simptome možete uspješno riješiti i odgovarajućim metodama samopomoći i korištenjem dodataka prehrani.
U današnjem članku možete pročitati zašto nastaju proširene vene, što najviše utječe na njihov nastanak, te saznati koji način života može uspješno spriječiti njihov nastanak.
Dobrodošli ste na čitanje!
Što su
Proširene vene ili Varikozne vene su kronična bolest vena koja nastaje zbog slabljenja krvožilnih zalistaka ili stijenki žila.
Zašto nastaju
Krv u našim venama, uz pomoć gravitacije i kontrakcija mišića, uvijek putuje prema srcu i na taj način stvara pravilnu cirkulaciju krvi u tijelu. Za pravilan protok krvi odgovorni su i posebni "ventili"zalisci u venama koji sprječavaju povratni tok krvi.
Ako su ovi ventili odn zalisci su oštećeni ili oslabljeni, tlak u venama se povećava, što uzrokuje poremećaj protoka krvi, a time i opasnost od proširenih vena.
Ilustrativni prikaz normalnog krvotoka (lijevo) i poremećenog krvotoka (desno).
Najčešći uzroci
Čimbenici koji mogu izravno i neizravno utjecati na rad venskih zalistaka, a time i na mogući razvoj proširenih vena ili varikoznih vena, ima ih još, no važno je shvatiti da na neke od njih možemo i sami utjecati te se na vrijeme pobrinuti za dobro zdravlje našeg organizma i spriječiti bilo kakvu pojavu.
U slučaju već postojećih problema, potrebno je konzultirati liječnika i pridržavati se njegovih uputa.
VAŽNO:
Uzroci njihovog nastanka mogu se međusobno razlikovati i vrijede samo kao opća smjernica, stoga, ako posumnjate na pojavu proširenih vena, odmah otiđite osobnom liječniku koji će nakon obavljenih odgovarajućih pretraga i pregleda napraviti pregled dijagnoza i, ako je potrebno, i odgovarajuće liječenje.
Najčešći čimbenici koji mogu pridonijeti razvoju proširenih vena mogu biti:
Genetski čimbenici
Veći rizik od proširenih vena ili varikoznih vena, zastupljena je i ovakva prisutnost u obitelji.
Obiteljska anamneza
Faktor rizika može biti i prisutnost proširenih vena u obitelji ili obiteljske anamneze, što povećava mogućnost pojave i kod drugih osoba.
Nasljedne anomalije venskih zalistaka
Neki se pojedinci mogu roditi s urođeno slabim stijenkama vena, što može uzrokovati nakupljanje krvi u venama. Ova vrsta stanja može povećati rizik od proširenih vena.
Hormonalni utjecaji
Rizik od nastanka mogu predstavljati i različiti hormonski utjecaji ili hormonalne promjene kao što su:
Trudnoća
Progesteron je hormon koji se značajno povećava tijekom trudnoće i utječe na funkcioniranje stijenki krvnih žila jer opušta glatke mišiće i uzrokuje njihovo širenje, čime se smanjuje sposobnost učinkovitog vraćanja krvi u srce i uzrokuje rizik od proširenih vena.
Menopauza
Pad razine estrogena koji se javlja tijekom menopauze može imati negativan utjecaj na zdravlje vena, jer je odgovoran za elastičnost stijenki vena. Njegovo smanjenje može povećati mogućnost razvoja proširenih vena.
Kontracepcija
Kontracepcijske pilule mogu utjecati na razvoj proširenih vena zbog svog utjecaja i promjena u razini hormona.
Stil života
Jedan od najvažnijih čimbenika na koje možemo značajno utjecati je način života, stoga uz predstavljanje čimbenika rizika, apeliramo i na preventivno djelovanje. Čimbenici iz svakodnevnog života koji mogu utjecati na nastanak proširenih vena i koje je bolje izbjegavati mogu biti:
Sjedeći i stojeći položaji
Dugotrajno sjedenje ili stajanje također može predstavljati rizik, jer predugi, isti položaji mogu povećati pritisak u venama nogu.
Prekomjerna težina
Povećava pritisak na vene nogu i glavni je faktor rizika za nastanak proširenih vena.
Loša prehrana
Neuravnotežena prehrana s niskim udjelom vlakana može dovesti do zatvora, što uzrokuje povećani pritisak u trbušnoj šupljini i time opterećuje vene donjih ekstremiteta. Ovo posljednje može oslabiti venske zaliske, povećavajući rizik od nakupljanja krvi u venama, a time i rizik od proširenih vena.
Uska odjeća
Preuska odjeća (osobito oko struka, bedara i nogu) može otežati normalan protok krvi, ograničiti ga i time izazvati rizik od proširenih vena.
Neprikladna obuća
Koliko god visoke potpetice znale biti, one mijenjaju pravilan način na koji hodate i mogu ometati pravilan rad mišića nogu koji potiču krv natrag prema srcu. Ova promjena može izravno pridonijeti oslabljenoj cirkulaciji i povišenom krvnom tlaku u venama, čime se povećava rizik od proširenih vena.
Veliki rizik može predstavljati i tijesna obuća koja može uzrokovati probleme s cirkulacijom i oticanje zbog smanjenog pravilnog protoka krvi, čime se povećava mogućnost pojave proširenih vena.
Starost i spol
Dob i spol također su glavni čimbenici rizika, budući da su starije žene posebno sklone proširenim venama.
Starost
Vene s godinama gube elastičnost pa se s godinama povećava rizik od proširenih vena.
Spol
Zbog hormonalnih utjecaja i promjena - posebice trudnoće, žene su sklonije razvoju proširenih vena.
Kako ih spriječiti
Poznavanjem i brigom o svom tijelu, poznavanjem glavnih čimbenika rizika i provedbom praktičnih mjera, možete značajno smanjiti rizik od njegovog razvoja, a posezanjem za zdravom prehranom i redovitom tjelesnom aktivnošću možete osigurati vitalnost, poboljšanu cirkulaciju i u konačnici sveukupno zdravlje tijela.
Redovita tjelesna aktivnost
Provođenje redovite tjelesne aktivnosti ili služenje životu u pokretu ključno je za održavanje pravilne cirkulacije krvi, jačanje mišića i održavanje cjelokupnog zdravlja.
Preporuča se svakodnevno kretanje ili tjelovježba.
Zdrava prehrana
Zdrava i uravnotežena prehrana ključna je i za zdravlje krvožilnog sustava pa se preporučuje prehrana bogata vlaknima koja sprječavaju zatvor i oslobađaju intraabdominalni tlak* koji bi mogao negativno utjecati na cirkulaciju krvi u venama donjih ekstremiteta.
Također je važno osigurati odgovarajuću hidrataciju tijela i unos dovoljnih količina vode koja pomaže da krv bude razrjeđena, manje viskozna, a time i olakšava cirkulaciju.
Intraabdominalni tlak* je tlak unutar trbušne šupljine, a uzrokovan je sadržajem trbušne šupljine (sadrži organe kao što su želudac, crijeva, jetra, slezena i bubrezi) i napetošću trbušnih mišića. Služi za potporu unutarnjim organima, regulira disanje i također stabilizira tijelo tijekom kretanja.
Povišeni intraabdominalni tlak može utjecati na razne procese kao što su cirkulacija krvi, disanje i regulacija krvnog tlaka.
Dodaci prehrani
Heljda sadrži flavonoide ili snažan antioksidans zvan rutin, koji podupire cjelokupno vaskularno zdravlje i također može pružiti olakšanje od postojećih simptoma proširenih vena. Uvijek je bila cijenjena i poznata po svojim pozitivnim učincima na rad vena proširenih vena i kao prirodna alternativa i pomoć u ublažavanju simptoma, također preporučuju mnogi stručnjaci.
Heljda se također može unijeti u organizam u obliku dodataka prehrani ili kapsula, koje nam također omogućuju kontrolirani unos, praktičnost i jednostavnost primjene, a mogu poslužiti i kao izvrsna metoda preventivnog liječenja.
Izbjegavanje dugotrajnog stajanja/sjedenja
Preporuča se izbjegavati ili barem smanjiti dugotrajno sjedenje ili stajanje, nastojati što više mijenjati položaje i time osloboditi pritisak u venama nogu.
Preporučuju se i vježbe za podizanje nogu iznad srca, koje mogu pomoći poboljšanju cirkulacije ili protok krvi.
Korištenje kompresivnih čarapa
Stisnu vene te poboljšavaju i potiču pravilnu cirkulaciju krvi. Nošenje se savjetuje samo po preporuci liječnika i može poslužiti kao pomoć u ublažavanju postojećih tegoba.
Pravi izbor garderobe
Za odjeću i obuću biramo komade čiji krojevi i modeli omogućuju normalno kretanje mišića, ne stežu udove i ne ometaju hodanje. Odjeća nikako ne smije biti preuska oko struka i nogu, a obuću treba birati prema pravilnoj veličini koja omogućuje lagano pomicanje prstiju i ne steže pretjerano gležnjeve. Visina potpetice treba biti niska. Zdrav i dobar izbor garderobe stavlja naglasak na udobnost ispred estetike.
Zaključak
Uzroci proširenih vena ili varikoznih vena može biti i više, stoga je važno osvijestiti funkcioniranje našeg organizma, voditi računa o tijeku svakodnevnog života i načinu prehrane, budući da su navedeni čimbenici mogući uzrok i prijetnja cjelokupnom zdravlju . Uz pravilnu prehranu ili uravnoteženom i zdravom prehranom, dovoljnom tjelovježbom i konačno odgovarajućom garderobom, možemo uvesti jednostavne, ali učinkovite mjere koje će nas brzo dovesti do boljeg raspoloženja, a dugoročno i osigurati dobro krvožilno zdravlje i snažne, zdrave noge.
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.