Češnjak – sve njegove dobrobiti za zdravlje

Vrijeme za čitanje: 4 minuta
Featured Image

Nalazimo ga u svakoj kuhinji, ne samo zbog njegove arome i upotrebe kao začina, već i zbog brojnih zdravstvenih dobrobiti. Češnjak ima ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava, očuvanju zdravlja srca i krvnih žila te mnogim drugim aspektima zdravlja. Smatra se jednim od najmoćnijih prirodnih lijekova – stari Egipćani, Grci i Rimljani koristili su ga kao "prirodni antibiotik". Tradicionalno je poznat po svojoj sposobnosti "liječenja" različitih infekcija i virusa, a u suvremenom svijetu njegova je učinkovitost potvrđena i znanstvenim istraživanjima.
Pozivamo vas da u nastavku otkrijete sve dobrobiti ovog čudesnog dara prirode, koji ne samo da podržava zdravlje srca i cjelokupno blagostanje, već ga i aktivno štiti.

Što je

To je  biljka iz porodice ljiljana (Amaryllidaceae) koja sadrži bioaktivne spojeve poznate po svojim "ljekovitim" svojstvima i zdravstvenim dobrobitima.

Hranjiva vrijednost

Iznimno je bogat hranjivim tvarima jer sadrži širok spektar vitamina, minerala i bioaktivnih spojeva koji mogu izravno utjecati na funkcioniranje imunološkog sustava, metabolizma, opće dobrobiti i još mnogo toga.

Osnovne hranjive vrijednosti na 100 grama sirovog češnjaka:

Energijska vrijednost149 kcal
Proteini6,36 g
masti0,5 g
Ugljikohidrati33,1 g
Vlakna2,1 g
Šećeri1,0 g
vitamin C31,2 mg (52% PDV - preporučeni dnevni unos)
Vitamin B61.235 mg (95 % PDV)
Kalcij181 mg (18% PDV)
Željezo1,7 mg (21 % PDV)
Mangan1,67 mg (83 % PDV)
Fosfor153 mg (15 % PDV)
Selen14,2 mcg (26% PDV)
Kalij401 mg (11% PDV)
Magnezij25 mg (6% PDV)

Zdravstvene dobrobiti

Moć češnjaka dolazi iz njegovih bioaktivnih spojeva, a posebno iz alicina, koji nastaje kada se češnjak zgnječi ili nareže. Alicin ima snažna protuupalna, antimikrobna i antioksidativna svojstva, zbog čega redovita konzumacija češnjaka može donijeti brojne zdravstvene prednosti. Te dobrobiti uključuju jačanje imunološkog i probavnog sustava, detoksikaciju organizma, poboljšanje zdravlja srca i krvnih žila te opće blagostanje.
Najvažnije zdravstvene dobrobiti mogu biti::

Antibakterijske i antivirusne prednosti

Češnjak je prirodni antibiotik jer sadrži snažne antibakterijske i antivirusne spojeve koji mogu pomoći u prevenciji infekcija.

Među najvažnijim sastojcima je alicin, koji ima izražen antimikrobni učinak i posebno je učinkovit protiv bakterija i virusa.

Preporučena dnevna količina češnjaka za zaštitu od infekcija

Za postizanje antibakterijskih i antivirusnih učinaka preporučuje se konzumacija najmanje jednog do dva češnja svježeg češnjaka dnevno, na prazan želudac.

Zaštita kardiovaskularnog sustava

Češnjak može pozitivno utjecati na zdravlje srca i krvnih žila jer sadrži spojeve koji pomažu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti. Redovita konzumacija češnjaka može doprinijeti smanjenju razine LDL ("lošeg") kolesterola, regulaciji krvnog tlaka i poboljšanju cirkulacije.

Preporučene doze češnjaka za zdravlje srca i krvnih žila

Za optimalnu zaštitu srca i krvnih žila preporučuje se dnevni unos 600–900 mg ekstrakta češnjaka ili svježeg češnjaka.

Češnjak je poznat po svojim blagotvornim učincima na zdravlje srca i već se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini kao podrška kardiovaskularnom sustavu.

Antiparazitska svojstva 

Češnjak je već stoljećima poznat po svojim antiparazitnim učincima, jer njegovi spojevi mogu pomoći u eliminaciji parazita iz tijela i probavnog sustava.

Preporučeni načini konzumacije češnjaka za zaštitu od parazita

Jedan do dva češnja svježeg češnjaka ujutro na prazan želudac.

Antioksidativna svojstva za zaštitu stanica

Češnjak sadrži brojne antioksidanse, uključujući flavonoide i polifenole, koji štite stanice od oksidativnog stresa uzrokovanog djelovanjem slobodnih radikala. Time može smanjiti rizik od degenerativnih bolesti i usporiti starenje stanica.

Zaključak

Češnjak može biti iznimno koristan za zdravlje jer djeluje doslovno kao "prirodni" antibiotik. Redovita konzumacija može značajno podržati vitalne sustave organizma, uključujući imunološki i kardiovaskularni sustav. Ova prirodna "ljekovita" namirnica može se koristiti i kao začin, što olakšava njezinu primjenu, dok su za osobe s prehrambenim ograničenjima ili one koje žele izbjeći snažan miris dostupni i dodaci prehrani koji pojednostavljuju unos.


 
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.

Deli:

Pregledajte naše teme

Nikada ne propustite naše zapise!

Nikada ne propustite novosti, skrivene ponude i aktualne akcije. Pobrinut ćemo se da o svemu budete na vrijeme obaviješteni.