Lavanda – načini upotrebe 

Vrijeme za čitanje: 9 minuta
Featured Image

Lavanda sadrži širok spektar važnih i izuzetno aktivnih spojeva koji donose brojne zdravstvene koristi. Najčešće se preparati od njezinih ekstrakata i spojeva koriste zbog svojih umirujućih, analgetskih, protuupalnih i antimikrobnih svojstava.
Danas ih možemo pronaći u brojnim kremama i proizvodima za osobnu njegu, proizvodima za njegu kože, parfemima za tijelo i dom, a uz to je učinkovita i kao prirodni repelent protiv komaraca, ušiju te zaštita omiljene odjeće u ormaru od moljaca. Popis njezine primjene je dugačak – u ovom članku otkrivamo neke od ključnih razloga zbog kojih će uskoro postati neizostavna i u vašem domu.

Pozivamo vas na čitanje!

Što je?

Lavandula angustifolia, odnosno lavanda, mirisna je ljekovita biljka poznata po svojim ljubičastim cvjetovima i karakterističnom biljnom mirisu.
Pripada obitelji usnača (Lamiaceae), a popularna je upravo zbog svog mirisa i blagotvornih učinaka na zdravlje.

Najčešće se koristi za:

  • Aromaterapiju
    Eterično ulje lavande pomaže pri opuštanju, smanjenju stresa i tjeskobe te poboljšava san.
  • Njegu kože
    Ulje lavande ima antiseptička i protuupalna svojstva, zbog čega se koristi za liječenje rana, opeklina i drugih kožnih problema.
  • Ublažavanje bolova
    za glavobolje, migrene i bolove u mišićima.
  • U kulinarstvu
    Dodaje se čajevima, slasticama i mješavinama začina.
  • Prirodni insekticid

Lavanda se može pohvaliti brojnim načinima upotrebe – od opuštanja do liječenja – zbog čega je izuzetno svestrana biljka i omiljena u aromaterapiji, kozmetici, kulinarstvu i medicini.

Načini upotrebe

Biljka je iznimno svestrana i predstavlja prvi prirodni izbor mnogih pojedinaca koji žele poboljšati svoje mentalno i opće blagostanje, što – kako znamo – izravno utječe na kvalitetu našeg života. Kako bismo maksimalno iskoristili njezine blagodati, važno je da smo upoznati s načinima upotrebe te da je koristimo umjereno i promišljeno.

VAŽNO:  Prije upotrebe eteričnih ulja, zbog mogućih alergijskih reakcija, savjetujte se s osobnim liječnikom ili napravite test tolerancije na koži. To možete učiniti tako da nanesete nekoliko kapi željenog eteričnog ulja na zapešće i promatrate reakciju tijekom 24 sata. Ako se pojave znakovi iritacije ili bilo kakve promjene, prekinite upotrebu i posavjetujte se s liječnikom. Ako ne primijetite nikakve promjene, možete nastaviti s upotrebom.

Navedeni načini upotrebe su općeniti, a učinci mogu varirati od osobe do osobe. Za najbolje rezultate i osobnu sigurnost pridržavajte se načela "manje je više", a za savjet o odgovarajućoj upotrebi možete se obratiti SEN savjetnicima.

Lavanda se može koristiti za ublažavanje različitih vrsta bolova bez nuspojava koje prate sintetičke lijekove, za aromaterapiju i opuštanje, poboljšanje sna te kao zaštita od dosadnih insekata. Neki od najpoznatijih načina upotrebe su:

Aromaterapija

Aromaterapija eteričnim uljem lavande jedan je od najčešćih i najučinkovitijih načina upotrebe. Udisanje njezine arome izravno utječe na mozak i živčani sustav, pomažući pri opuštanju, smanjenju stresa i poboljšanju sna.

Difuzor

Odličan način aromaterapije je inhalacija mirisa lavande. No, važno je koristiti eterično ulje umjereno, jer prekomjerno udisanje može izazvati osjetilnu preosjetljivost. Difuzor omogućuje ravnomjerno širenje mirisa u prostoru.

Primjer: Pobrinimo se prethodno da nam je prostorija dovoljno prozračena, što će osigurati bolje širenje arome po prostoriji, te u difuzor nakapajmo 3-4 kapi ulja lavande. Uključimo difuzor i  boravimo u prostoriji, dok nas miris postupno opušta i umiruje.

Opuštajuće kupke

Dodavanje eteričnog ulja lavande ili suhih cvjetova lavande u kupku odličan je način za opuštanje tijela i uma, smanjenje stresa te umirivanje kože.

Primjer: Dodajte 5-10 kapi eteričnog ulja lavande u toplu kupku ili ubacite vrećicu sa sušenim cvjetovima lavande. Ako imate osjetljivu kožu, razrijedite eterično ulje s baznim uljem (npr. kokosovim uljem). Kupka bi trebala trajati oko 20 minuta za maksimalan učinak.

Upotreba za nesanicu i bolji san

Biljka  je posebno poznata po poboljšanju kvalitete sna i smanjenju nesanice. Njezina uporaba prije spavanja dodatno opušta tijelo i um, stoga se može koristiti u spavaćoj sobi, zajedno s difuzorom ili samostalno.

Primjer: Stavite sušene cvjetove u vrećicu od tkanine i smjestite je ispod jastuka ili pored kreveta. Njezin miris će vas nježno uspavati i pratiti tijekom noći. Intenzitet mirisa neka bude blag, kako bi učinak bio dugotrajan.

Nekoliko kapi eteričnog ulja lavande možete nanijeti i na zapešće ili vrat prije spavanja, što će dodatno potaknuti opuštanje i olakšati uspavljivanje.

Njega kože

Posjeduje protuupalna svojstva koja umiruju kožu i sprječavaju iritacije, zbog čega je izuzetno učinkovita kod problema poput akni, ekcema i svrbeža.

Primjer: Za njegu kože s aknama, nanesite nekoliko kapi eteričnog ulja lavande na pamučnu blazinicu i lagano tapkajte po zahvaćenim područjima.

Ulje možete dodati i u druge proizvode za njegu kože, poput krema ili tonika, kako biste pojačali njihov učinak.

Eterično ulje lavande smanjuje upalu i crvenilo koje često prate akne te pomaže u sprječavanju širenja bakterija koje ih uzrokuju.

Liječenje manjih rana i opeklina

Zbog svojih antiseptičkih i protuupalnih svojstava, lavanda je korisna i za liječenje manjih ozljeda kože, poput rana, ogrebotina i blagih opeklina..

Primjer: Za liječenje manjih opeklina ili rana, nanesite kap eteričnog ulja lavande izravno na zahvaćeno područje. Lavanda će ubrzati zacjeljivanje i smanjiti rizik od infekcije.

Ako imate osjetljivu kožu, pomiješajte lavandino ulje s baznim uljem kako biste spriječili iritaciju.

Izvrstan primjer kreme koja sadrži 100% prirodne ekstrakte lavande je krema Dermasen, koja pruža trenutno umirujuće djelovanje suhoj i oštećenoj koži, potiče njezinu regeneraciju, hidratizira i poboljšava njezinu strukturu.

Ublažavanje bolova

Spojevi linalol i linalil acetat pomažu smanjiti osjetljivost na bol, djeluju protuupalno i opuštajuće, zbog čega je lavanda učinkovito prirodno sredstvo za ublažavanje bolova. Može se koristiti za glavobolje, bolove u mišićima i zglobovima te menstrualne grčeve.

Masaža

Eterično ulje lavande često se koristi u masaži zbog svojih opuštajućih i protuupalnih svojstava. Pomaže u opuštanju napetih mišića, smanjenju bolova i poboljšanju cirkulacije.

Primjer: Pomiješajte 5-6 kapi eteričnog ulja lavande s 1-2 žlice baznog ulja (npr. bademovog ili maslinovog ulja) i koristite za masažu napetih mišića vrata i ramena.

Ako imate glavobolju, nanesite nekoliko kapi ulja lavande izravno na sljepoočnice i nježno masirajte kružnim pokretima.

Gastronomija

Ima opuštajući učinak na probavni sustav, zbog čega se koristi u pripremi biljnih čajeva te kao aroma u slasticama i pićima. Pomaže u smanjenju nadutosti i želučanih grčeva.

Primjer: Pripremite čaj od lavande tako da jednu čajnu žličicu osušenih cvjetova lavande prelijete vrelom vodom. Ostavite da odstoji 5-10 minuta, zatim procijedite i pijte dok je još topao. Ovaj čaj pomaže u opuštanju tijela i uma te poboljšava probavu.

Osušeni cvjetovi lavande mogu se koristiti i za pripremu lavandinog meda ili se mogu dodati u razne pekarske proizvode, poput keksa i torti, kako bi im dali blag cvjetni okus.

Prirodni repelent

Lavanda je prirodni repelent, koji učinkovito tjera insekte poput komaraca, moljaca i muha. Osim što štiti dom, ostavlja ugodan miris, čime je idealna alternativa kemijskim repelentima. Glavne aktivne tvari u lavandi koje odbijaju insekte su linalol i kamfor, čiji miris djeluje odvraćajuće.

Sprej protiv insekata

Protiv komaraca i drugih insekata možemo se zaštititi izravnim nanošenjem lavandinog ulja na kožu ili korištenjem prirodnog spreja.

Primjer: U bočicu s raspršivačem pomiješajte 5-10 kapi eteričnog ulja lavande i vodu te poprskajte kožu ili odjeću kako biste se zaštitili od insekata.

Mirisne vrećice s lavandom za dom

Osušeni cvjetovi lavande mogu se koristiti za osvježavanje prostora i ormara te kao prirodna zaštita od insekata poput moljaca*.

Primjer: Osušene cvjetove lavande stavite u manje vrećice (otprilike 4x10 cm) i postavite ih u ormare, ladice ili na druga mjesta u domu koja želite ugodno mirisati ili zaštititi od insekata.

Za intenzivniji miris, možete naknadno dodati nekoliko kapi eteričnog ulja lavande izravno na sušene cvjetove u vrećicama.

Moljci su krilati insekti iz reda leptira (Lepidoptera), a najčešće ih dijelimo na odjevne moljce (Tineola bisselliella) i žitne moljce (Plodia interpunctella). Odjevni moljci poznati su po tome da oštećuju odjeću, tepihe i druge tkanine, jer se njihove ličinke hrane keratinom – proteinom prisutnim u prirodnim vlaknima poput vune, svile i krzna.

Zaključak

Lavanda lako može postati neizostavan dio osobne njege, rituala opuštanja ili prirodna pomoć kod stresa i problema sa snom. Zato je važno biti svjestan njezinih ljekovitih svojstava i mnogih načina korištenja koji mogu poboljšati našu svakodnevicu i pozitivno utjecati na kvalitetu života.

Uz pravo znanje i pravilnu upotrebu, lavanda može donijeti brojne dobrobiti u ključnim područjima za mirniji i sretniji život.


 
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.

Deli:

Pregledajte naše teme

Nikada ne propustite naše zapise!

Nikada ne propustite novosti, skrivene ponude i aktualne akcije. Pobrinut ćemo se da o svemu budete na vrijeme obaviješteni.