Opis biljke
Lavanda uspijeva na sunčanim plantažama Mediterana. Najveći nasadi nalaze se u Francuskoj, Španjolskoj, Italiji i Africi. Grančice lavande su četverobridne, a listovi uski, duguljasti i sivozeleni. U ljekovite svrhe koriste se cvjetovi, listovi i cijela cvjetna stabljika. Korijenov sustav lavande je vrlo razgranat i može doseći dubinu od 40 cm, dok sama biljka raste u visinu 20 – 40 cm. Lavanda posjeduje brojna ljekovita svojstva i cijenjena je kako zbog ugodnog mirisa, tako i zbog svestrane primjene.
Ljekovita svojstva lavande
Lavanda ima složenu strukturu s više od 150 aktivnih sastojaka. Koristi se za vanjsku i unutarnju upotrebu. Djeluje umirujuće i opuštajuće. Često je sastojak umirujućih čajeva, a njezini ekstrakti koriste se u pripravcima za smirenje. Čaj od lavande pomaže kod probavnih tegoba uzrokovanih stresom, potiče apetit, regulira probavu i ublažava grčeve u trbuhu.
Najčešće se iz lavande proizvodi lavandino ulje, koje se koristi kao antiseptik. Pospješuje brže zacjeljivanje rana, umiruje menstrualne grčeve, regulira krvni tlak i liječi migrene. Eterično ulje u aromaterapijskom isparivaču pomaže kod ublažavanja dišnih tegoba, poput plućnih bolesti, astme, kašlja, bronhitisa i infekcija sinusa. Zbog svojih terapeutskih svojstava pozitivno djeluje na cjelokupno stanje organizma. Kozmetički proizvodi koji sadrže eterično ulje lavande često se koriste za njegu nečiste i masne kože te protiv akni. Također blagotvorno djeluje kod pojačanog vaginalnog iscjetka, pa se lavandino ulje nalazi u većini kvalitetnih intimnih sapuna.
Šampon s dodatkom eteričnog ulja lavande sprječava ispadanje kose i poboljšava njezin izgled. Prema podacima Natural Medicines Comprehensive Database (NMCD), korištenje šampona s lavandom tijekom sedam mjeseci potiče rast kose za 44 %. Eterično ulje lavande također djeluje kao prirodni odstranjivač ušiju. Osim toga, ima pozitivne učinke na kožu, koju njeguje i ubrzava njezino zacjeljivanje. Niske temperature zimi mogu oštetiti kožu ruku, pa im je potrebna posebna njega. Kreme za ruke s dodatkom lavandinog ulja djeluju blagotvorno i pospješuju regeneraciju kože ruku.
Cvjetovi lavande koriste se za ukrašavanje i aromaterapiju prostora. Ugodan miris lavande odvraća moljce. Ako ih želite se riješiti, objesite buketić lavande u garderobi. Lavandino ulje često se koristi kao sastojak u nekim repelentima protiv komaraca. Lavandino ulje poznato je po svojim protuupalnim, protugljivičnim, antidepresivnim, antiseptičkim, antibakterijskim i protimikrobnim svojstvima. Znanstvenici sa Sveučilišta u Combriji otkrili su da lavandino ulje uklanja kožne patogene sojeve i kandidu.
Kupka s eteričnim uljem lavande ublažava bolove u mišićima i umiruje. Također omogućuje bolji san. Protuupalno djelovanje lavande ublažava bolove u upaljenim zglobovima, koji su posljedica starenja ili određenih bolesti poput reumatoidnog artritisa, gihta, osteoartritisa, izvanzglobnog reumatizma ili sistemske bolesti vezivnog tkiva. Eterično ulje lavande dodajte u masažno ulje, a ulje utrljajte u bolne zglobove i mišiće, čime ćete osigurati njegu zglobova i kože istovremeno.
Preventivne mjere pri korištenju lavande
Eterično ulje lavande je sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda. Pri korištenju eteričnog ulja potrebno je uzeti u obzir njegov snažan učinak i mogućnost alergijskih reakcija te preosjetljivosti kože na svjetlost pri prekomjernoj upotrebi. Korištenje lavande se ne preporučuje trudnicama i dojiljama. Prevelike količine eteričnog ulja iritiraju probavne organe i snažno utječu na opće stanje.
Jeste li znali
- Lavandin med jedan je od kvalitetnijih vrsta meda.
- Lavanda se vrlo brzo širi i u nekim dijelovima svijeta smatra se korovom.
- Za 1 kg eteričnog ulja potrebno je 150-170 kg cvjetova.
- Ime lavanda dolazi od latinske riječi "lavare", što znači prati, oprati.
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.