Psorijaza – što je i koji su simptomi

Vrijeme za čitanje: 6 minuta
Featured Image

Psorijaza je kronična bolest koja pojedincu preko noći može oduzeti kvalitetu svakodnevnog života i dobrobit, staviti ga pred brojne psihološke izazove te fizička ograničenja koja, nažalost, mijenjaju život zauvijek – kako izvana, tako i iznutra.

Zbog svih prepreka koje donose nemilosrdni simptomi, izuzetno je važno biti dobro informiran o samoj bolesti, razumjeti faktore koji dovode do njenog nastanka te, prije svega, prepoznati simptome što je ranije moguće. Pravovremenim prepoznavanjem, liječničkom pomoći i pravilnom osobnom njegom te njegom kože moguće ih je učinkovitije ublažiti.

U današnjem tekstu donosimo vam sve najvažnije informacije o psorijazi, odnosno luskavici, i pozivamo vas da stečenim znanjem ojačate svoje samopouzdanje te se s ovim stanjem kože suočite hrabrije.

Što je psorijaza ili ljuskavica?

Psorijaza ili ljuskavica je autoimuna bolest, što znači da ju uzrokuje vlastiti imunološki sustav napadajući zdrave stanice kože, uzrokujući njihovu brzu proliferaciju i stvaranje ljuskastih mrlja i plakova.

Oblici i simptomi

Može se  pojaviti u više različitih oblika, pri čemu svaki od njih ima svoje specifične karakteristike i simptome. Također, razlikuju se prema mjestu pojavljivanja na različitim dijelovima tijela.

VAŽNO: Svaki oblik psorijaze zahtijeva specifičan tretman i pristup upravljanju simptomima, koji se mogu razlikovati među pojedincima. Stoga je ključno da se, pri sumnji na pojavu ovakvih promjena na koži, odmah obratite svom liječniku koji može postaviti odgovarajuću dijagnozu i preporučiti terapiju.
Najčešći oblici psorijaze su:

Plak psorijaza (Psoriasis vulgaris)

Ovo je najčešći oblik psorijaze, koji pogađa čak 80 % oboljelih. Karakteriziraju ga svrbeži, crvene i upaljene promjene na koži, koje izgledaju poput mrlja prekrivenih debelim srebrnkastim ili bjelkastim ljuskama.

Ove kožne promjene najčešće se pojavljuju na laktovima, koljenima, vlasištu i donjem dijelu leđa, ali mogu nastati i na drugim dijelovima tijela.

Simptomi uključuju:

  • Debele, ljuskave mrlje na koži.
  • Svrbež i peckanje na zahvaćenim područjima
  • Suha koža koja može ispucati i krvariti.

Primjer pojave psorijaze (psoriasis vulgaris) na laktovima.

Gutatna psorijaza (Psoriasis guttata)

Najčešće pogađa djecu i adolescente te je često povezana s drugim bakterijskim infekcijama, poput streptokokne upale grla.

Njezin naziv potječe od latinske riječi gutta, što znači "kapljica", jer izgledom podsjeća na male kapljičaste lezije.

Najčešći simptomi:

  • Mali, crveni ili ružičasti osipi, u obliku kapljica.
  • Pojavljuje se uglavnom na trupu, rukama i nogama.
  • Promjene su tanje i manje ljuskave u usporedbi s plak psorijazom.
  • Najčešće se javlja nakon preboljele infekcije grla.

Primjer pojave gutatne psorijaze (psoriasis guttata).

Inverzna psorijaza (Psoriasis inversa)

Pogađa uglavnom kožne nabore i područja gdje se koža trlja jedna o drugu – najčešće su to pazusi, prepone, područje ispod grudi i genitalna regija.

Najčešći simptomi:

  • Glatke, crvene mrlje bez ljusaka.
  •  Sjajne, crvene lezije u kožnim pregibima, koje mogu biti bolne.
  •  Odsutnost karakterističnih ljusaka.

Primjer pojave inverzne psorijaze (Psoriasis inversa) ispod pazuha.

Pustulozna psorijaza (Psoriasis pustulosa)

Rijetka, ali teška vrsta psorijaze koja se očituje bijelim mjehurićima (pustulama) ispunjenim gnojem. Nastaju na crvenoj i upaljenoj koži, a najčešće zahvaćaju dlanove i tabane, no mogu se proširiti i na cijelo tijelo.

Najčešći simptomi:

  • Bijele, gnojne pustule na crvenoj i upaljenoj koži.
  • Koža oko pustula često je osjetljiva i bolna.
  • U težim slučajevima može biti praćena povišenom tjelesnom temperaturom,
    groznicom i općim lošim stanjem organizma.

Primjer pojave pustulozne psorijaze (Psoriasis pustulosa) na dlanu.

Psorijatični artritis (Arthritis psoriatica)

Oblik psorijaze koji, osim kože, zahvaća i zglobove, uzrokujući bol, ukočenost i oticanje. Neliječeno stanje može dovesti do trajnih i ozbiljnijih oštećenja.

Najčešći simptomi:

  • Bol, oticanje i ukočenost zglobova.
  • Zadebljali, deformirani nokti koji se mogu odvajati od ležišta.
  • Oticanje prstiju na rukama i nogama.

Eritrodermijska psorijaza (Psoriasis erythrodermica)

To je vrlo ozbiljan i rijedak oblik psorijaze koji zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.Manifestira se kao opsežna upala i crvenilo kože po gotovo cijelom tijelu. Bolna je, svrbi te može uzrokovati ozbiljne komplikacije poput dehidracije, infekcija i srčanih problema.

Najčešći simptomi:

  • Intenzivno crvena, upaljena koža na većini dijelova tijela.
  • Jako bolna, svrbljiva i ljuskava koža.
  • Povećan rizik od infekcija i drugih ozbiljnih komplikacija.

Kako smanjiti rizik od pojave

Pojavu psorijaze, nažalost, nije moguće u potpunosti spriječiti, a osobe koje se s njom suočavaju moraju se nositi s izazovima koje donosi svakodnevno. Međutim, određenim promjenama životnog stila, prepoznavanjem i izbjegavanjem okidača moguće je uspješno umiriti stanje, povratiti samopouzdanje i dio slobode koja vam pripada.

Učinkoviti načini za smanjenje rizika od pojave i intenziteta simptoma:

  • upravljanje stresom,
  • pravilna prehrana,
  • tjelesna aktivnost
  • odgovarajuća njega kože (primjer: krema Dermasen)
  • izbjegavanje okolišnih okidača
  • redoviti pregledi kod liječnika opće prakse ili dermatologa

Najčešća pitanja i odgovori

Kako mogu znati imam li psorijazu?

Ako primijetite bilo kakve promjene na koži, važno je odmah se obratiti svom liječniku ili dermatologu, koji će postaviti točnu dijagnozu. Ne odgađajte posjet stručnjaku.

Može li se psorijaza vratiti?

Da, psorijaza se može ponovno pojaviti. Kako biste smanjili rizik od recidiva, ključno je konzultirati se s liječnikom koji vam može pomoći u prepoznavanju i izbjegavanju okidača bolesti.

Kada trebam posjetiti liječnika?

Čim primijetite bilo kakvu vidljivu promjenu na svojoj koži, odmah se obratite liječniku.

Je li psorijaza ozbiljna bolest?

Da, neliječena ili zanemarena psorijaza može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija – od sekundarnih infekcija kože do težih oblika bolesti koji mogu ugroziti zdravlje, pa čak i život. Zato je važno što prije potražiti savjet liječnika.

Zaključak

Psorijaza je kronična bolest koja može "po vlastitoj volji" značajno utjecati na tijek života pojedinca. Stoga su posjet liječniku, pravovremena dijagnoza, liječenje i odgovarajuća njega kože ključni faktori za uspješno upravljanje bolešću i smanjenje rizika od ponovne pojave.

Iako ne postoji lijek za psorijazu, odgovarajuće znanje i pravovremeno djelovanje mogu pomoći u boljoj kontroli simptoma, smanjenju rizika od ozbiljnijih dugoročnih komplikacija te omogućiti kvalitetniji i lakši svakodnevni život.


 
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju te nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.

Deli:

Pregledajte naše teme

Nikada ne propustite naše zapise!

Nikada ne propustite novosti, skrivene ponude i aktualne akcije. Pobrinut ćemo se da o svemu budete na vrijeme obaviješteni.