S godinama proizvodnja kolagena u našem tijelu opada, a posljedice koje prate naš prirodni proces starenja mogu se izraziti brojnim zdravstvenim problemima koji pogađaju i naše zglobove i kosti.
Povećana krhkost kostiju, povećan rizik od osteoporoze* i artritisa* samo su neki od najčešćih pokazatelja propadanja, koji mogu značajno zakomplicirati i ograničiti život pojedinca.
U nastavku pročitajte zašto je kolagen važan i kako ga možete konzumirati dodatna sredstva pomaže u održavanju i poboljšanju zdravlja zglobova.
*osteoporoza-je bolest koja uzrokuje da kosti postanu lomljive i slabe, čime se povećava vjerojatnost prijeloma.*artritis-upala jednog ili više zglobova
Što je kolagen?
To je proteinski "građevni blok" koji čini tkiva u našem tijelu (kao što su koža, mišići, tetive, ligamenti, hrskavica i kosti) i ima važnu ulogu u održavanju njihove strukture i tvrdoće.
Dobrobiti kolagena za zglobove
Kolagen je ključna komponenta hrskavice koja pokriva i strukturne i završne dijelove kostiju, što omogućuje normalno funkcioniranje naših zglobova.
Prisutan je u obliku kolagenih vlakana, a osim hrskavice čini i strukturu meniskusa, ligamenata i veziva - struktura važnih za zdravu strukturu zgloba.
Dodatni unos kolagena stoga može značajno pomoći ili omogućiti:
- smanjenje bolova u zglobovima
- poboljšanje pokretljivosti zglobova
- smanjujući rizik od ozljeda
Smanjenje bolova u zglobovima
Strane studije pokazale su da unos dodatnih izvora kolagena u tijelo može pomoći u smanjenju bolova u zglobovima čak i kod osoba s osteoartritisom i reumatoidnim artritisom.
Bol se može smanjiti osiguravanjem potrebne razine kolagena najkritičnijim strukturnim dijelovima zglobova:
Potpora hrskavici
Kolagen je osnovna komponenta hrskavice, i u zglobu djeluje kao sredstvo za smanjenje trenja između spojnih kostiju. Dovoljna ili dodatna razina kolagena može pomoći u njegovom održavanju, povećanju gustoće hrskavice i, prema tome, smanjenju bolova u zglobovima.
Jačanje vezivnog tkiva
Kolagen također formira i jača vezivno tkivo koje okružuje zglobove, a čvršće tkivo može doprinijeti njihovoj boljoj stabilnosti zglobova i smanjenju boli uzrokovane nestabilnošću i/ili trenjem.
Smanjenje upale
Dovoljne razine mogu pomoći u smirivanju i smanjenju upale zglobova, koja je često praćena bolovima.
Poticanje regeneracije tkiva
Kolagen može pomoći u regeneraciji već oštećenog zglobnog tkiva i ublažiti bol uzrokovanu ozljedom ili oštećenjem.
Poboljšana pokretljivost
Kolagen je sastavni dio koji svojim svojstvima osigurava i fleksibilnost tkiva, pa dovoljna količina kolagena u tijelu može poboljšati i pokretljivost zglobova.
Održavanje elastičnosti zglobova
Zbog svoje elastičnosti, kolagen također može pomoći u održavanju fleksibilnosti i pokretljivosti zglobova, što je ključno za glatko kretanje.
Potpora za ligamente i tetive
Ligamenti su fibrozno vezivno tkivo koje povezuju kosti u zglobu i osiguravaju njegovu stabilnost. Sastoje se od kolagena, pa dovoljna razina u tijelu može pomoći u održavanju snage i fleksibilnosti vezivnih ligamenata. To pridonosi boljoj stabilnosti i pokretljivosti zglobova.
Potpora funkciji zglobne ovojnice
Zglobna čahura je ovojnica koja okružuje zglob i izlučuje posebnu sinovijalnu tekućinu, koja osigurava klizanje zglobnih površina i smanjuje trenje između njih. Adekvatna razina kolagena osigurava pravilno izlučivanje tekućine, što sprječava ozljede i poboljšava pokretljivost.
Smanjenje rizika od ozljeda
Sveukupno zdravlje zgloba pridonosi smanjenju rizika od ozljeda, što ovisi o skupu već sažetih svojstava:
- održavanje zdrave hrskavice
- ojačani ligamenti
- smanjenje trošenja odn degeneracija
- stimuliraju regeneraciju tkiva
Dobro funkcioniranje zglobova je, dakle, povezano s pravilnim, međusobnim funkcioniranjem tkiva; stanje hrskavice, pokretljivost i regeneraciju, a rizik od ozljeda može se smanjiti dodatnim unosom kolagena koji će pozitivno djelovati na sve navedene čimbenike.
Gdje je prisutan?
Kolagen je prisutan u mnogim različitim dijelova zgloba koji čine njegovu strukturu i omogućuju mu njegovu pravilnu funkciju. Neki od važnih dijelova, koji trebaju kolagen za ispravno funkcioniranje su:
- zglobna hrskavica
- meniskus
- zglobna ovojnica
- ligamenti
Ilustrativan primjer: zglob koljena – najveći zglob našeg tijela.
U hrskavici
Zglobna hrskavica prekriva završne dijelove kostiju u zglobu koljena i uglavnom se sastoji od kolagenskih vlakana. Omogućava čvrstoću, fleksibilnost i elastičnost zgloba.
U meniskusima
U koljenskom zglobu se nalaze dva meniskusa, vanjski ili lateralni i unutarnji ili medijalni. Oni su jastučići vezivne hrskavice u obliku polumjeseca smješteni između natkoljenične i goljenične kosti. Pomažu u raspodjeli sila opterećenja u koljenu, stabiliziranju koljeno tijekom rotacije i pomažu u podmazivanju koljenskog zgloba zglobnom tekućinom.
U zglobni ovojnici
To je sloj tkiva koji okružuje zglob i izlučuje sinovijalnu tekućinu, koja osigurava glatko klizanje kostiju u zglobu.
U ligamentima
Kolagen također čini ligamente koji povezuju kosti u zglobu i osiguravaju čvrstoću i stabilnost cijelog zgloba.
Kako povećati njegovu razinu u tijelu?
Razina kolagena može se povećati dodatnim unosom, najčešće u obliku dodataka prehrani i/ili prehrane.
Korisnicima je na raspolaganju niz dodataka prehrani koji osiguravaju jednostavan i praktičan unos jer pojedinac može kontrolirati unos i prilagoditi ga prema svojim potrebama.
Osim dodacima prehrani, razine možemo podići i prilagođenim jelovnikom te u prehranu uvrstiti namirnice koje su bogate kolagenom ili potiču njegovu proizvodnju.
Dodaci prehrani
Danas se na tržištu nalazi široka paleta dodataka prehrani s kolagenom u različitim oblicima; kapsule, prašak ili tekućina predstavljaju izbor koji pruža jednostavan dodatni izvor kolagena za obnovu i održavanje zdravlja zglobova.
Dodaci prehrani s kolagenom formulirani su s hidroliziranim kolagenom, koji se lakše apsorbira i koristi za stvaranje novog kolagena u tijelu
Prehrana
Kolagen se također može unositi u tijelo putem hrane ili drugih namirnica koje su poznate kao prirodni izvori kolagena ili podupiru njegovu proizvodnju u tijelu.Najviše zasićene namirnice, odnosno namirnice koje mogu potaknuti stvaranje kolagena i/ili održavati njegove razine su: govedina, dijelovi piletine, neke vrste ribe (kao što su losos, skuša i sardine), bjelanjak, voće i povrće ili hrana bogata vitaminom C, juha od kostiju.
Hranjive tvari koje potiču proizvodnju
Osim dodataka prehrani i namirnica, poznate su i hranjive tvari koje imaju važnu ulogu u njegovom stvaranju i koje su ključne za njegovu proizvodnju.
Među njima su vitamin C, cink, bakar, silicij iodređene aminokiseline.
Zaključak
Kolagen je protein ili bjelančevina, neophodan za zdravlje naših zglobova i kostiju, budući da je ključni građevni element mnogih tkiva i ligamenata od kojih se sastoje. S godinama se smanjuje njegova proizvodnja u tijelu, pa se smanjene razine s godinama izražavaju kao brojni zdravstveni problemi koji upućuju na nedostatak.
Osteoartritis, osteoporoza, upala zglobova i bolovi u zglobovima mogu biti posljedice degeneracije ili oštećenja koji otežavaju i zauvek mijenjaju život, a mnoga istraživanja dokazuju da se i takvi simptomi mogu uspješno ublažiti suplementacijom kolagena u tijelu. Kako biste pravilno odabrali najbolji dodatak prehrani za sebe, važno je prvo se upoznati s učincima kolagena na zdravlje i funkciju zglobova.
Sadržaj pregledao: Samo Stadler, dr. sc. med., specijalist hitne medicine
Sadržaj je namijenjen općem informiranju i obrazovanju i nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje. Uvijek se posavjetujte s kvalificiranim zdravstvenim radnikom (liječnikom ili ljekarnikom) za točnu dijagnozu i liječenje. Podaci u članku nisu zamjena za točnu medicinsku dijagnozu i služe samo u informativne svrhe.